یک مقام مسئول در گفت و گو با خبرنگاران: زمان یازدهمین عرضه نفت در بورس انرژی مشخص شد، امکان پرداخت از حساب ارزی داخلی برای خریداران نفت

به گزارش راه ساری، تبیانیان گفت: یازدهمین (دومین مرحله در سال 98) مرحله عرضه نفت در بورس انرژی سه شنبه هفته آینده در رینگ بین المللی بورس انجام خواهد شد.

یک مقام مسئول در گفت و گو با خبرنگاران: زمان یازدهمین عرضه نفت در بورس انرژی مشخص شد، امکان پرداخت از حساب ارزی داخلی برای خریداران نفت

امیر حسین تبیانیان، کننده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی در گفت و گو خبرنگار ، با اشاره به معامله روز گذشته نفت در بورس انرژی اظهار کرد: روز گذشته بورس انرژی شاهد اولین عرضه نفت خام سبک در سال 98 بود که این مزایده بدون مشتری خاتمه یافت، عدم وجود مشتری برای خرید نفت در بورس، طبق روال معاملات در سطح بین الملل آن هم در حوزه نفت کاملا طبیعی است.

وی افزود: شرکت ملی نفت ایران با عرضه های هفتگی نفت در بورس به دنبال جلب اعتماد مشتریان بورسی است، در واقع ما این اطمینان خاطر را به خریداران داخلی و حتی خارجی می دهیم که این عرضه ها به طور منظم هر هفته صورت می گیرد. با ایجاد این اطمینان قطعا بازار بورس انرژی هم مانند سایر معاملات بورسی رونق می گیرد.

تبیانیان با اشاره به ایجاد جذابیت های جدید برای خریداران نفت از بورس، بیان نمود: شیوه نامه جدید وزارت نفت برای فروش نفت در بورس انرژی شامل تغییرات عمده ای بود، به طور مثال امکان حمل زمینی محموله ها از 35 هزار بشکه به یک هزار بشکه تقلیل پیدا کرده است که موجب جذب مشتری در ابعاد خرد هم می شود.

دهمین عرضه نفت خام در بورس انرژی بی مشتری ماند

کننده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی شرح داد: موضوع دیگری که معاملات نفتی در بازار سرمایه را جذاب تر کرده، تغییر شیوه قیمت گذاری این کالاست. در واقع نوع قیمت گذاری و قرارداد ها بیش ترین شباهت را نسبت به قرارداد های خارج از بورس پیدا کرده اند.

وی افزود: شرکت ملی نفت ایران مفاد قرار دادهایش را با اصلاح ساختار به استاندارد های جهانی رسانده است تا کمترین ریسک متوجه خریداران محموله های نفتی شود. سایر مفاد شیوه نامه به حالت قبل باقی مانده است و مانند گذشته خریداران باید 6 درصد از قیمت محموله را به صورت پیش پرداخت بپردازند و مابقی را به صورت نقدی و اعتباری پس از تحویل محموله پرداخت کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: فروش نفت در بورس یک مکانیزم و روند جدید در بازار سرمایه است و نباید انتظار وجود خریدار در هر عرضه را مانند سایر نماد های بورسی، داشت چرا که مشتریان آن نیز به علت تسویه حساب ها برای خرید محتاط تر عمل می کنند.

وی بیان نمود: همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار روز به روز بهتر و با روند مثبتی دنبال می شود به طور مثال امسال شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه امکان پرداخت ارزی مشتریان در حساب ارزی داخلی را برای شرکت ملی نفت ایران فراهم کرده است که در نوع خود بی سابقه است. زیرا در گذشته برای پرداخت ارزی باید خارج از سیستم بورس به صورت نقدی این مبالغ را دریافت می کردیم.

تبیانیان در خاتمه گفت: دومین مرحله عرضه نفت سنگین در رینگ بین المللی بورس انرژی سه شنبه هفته آینده انجام می شود، این عرضه ها روند خوبی را طی کرده و امیدواریم نفت در بورس به عنوان بهترین معاملات بورسی در امسال انتخاب شود.

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2955

به "یک مقام مسئول در گفت و گو با خبرنگاران: زمان یازدهمین عرضه نفت در بورس انرژی مشخص شد، امکان پرداخت از حساب ارزی داخلی برای خریداران نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک مقام مسئول در گفت و گو با خبرنگاران: زمان یازدهمین عرضه نفت در بورس انرژی مشخص شد، امکان پرداخت از حساب ارزی داخلی برای خریداران نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید