6 قرارداد در حوزه واکسن کرونا منعقد شد

به گزارش راه ساری، به گزارش خبرنگاران، دکتر سورنا ستاری امشب در برنامه تلویزیونی گفتگوی ویژه خبری در خصوص دستاوردهای شرکتهای دانش بنیان در حوزه مبارزه با کرونا گفت: شرکتهای دانش بنیان توانسته اند در حوزه های مختلف تجهیزات بیمارستانی، تجهیزات مورد نیاز آی سی یو و … در این بحران کرونا تولیداتی داشته باشند به طوریکه دیگر نیازی به واردات نداریم.

6 قرارداد در حوزه واکسن کرونا منعقد شد

وی با بیان اینکه ما حتی توانایی صادرات محصولات تولیدی شرکتهای دانش بنیان را داریم، خاطر نشان کرد: یکی از پروژه های مهمی که همواره محققان در حال تحقیقات برای تولید آن هستند واکسن است. محققان کشور و شرکتهای دانش بنیانمان توانسته اند در حوزه واکسن وارد شوند به طوریکه 4 قرارداد در زمینه واکسن کرونا منعقد شده است.

وی با بیان اینکه ما کشوری نبودیم که واکسن ساز باشیم، گفت: این هفته دو قرارداد دیگر اضافه می شود و تعداد به 6 قرارداد می رسد. پیش بینی می کنیم که شرکتهای دانش بنیان امسال 5 واکسن انسانی وارد بازار کنند.

معاون علمی و فناوری گفت: همچنین در حال حاضر بیش از 76 پروژه بالینی در حوزه درمان کرونا توسط محققان انجام گرفته یا در حال اجرا است؛ این پروژه ها شامل تست های دارویی، روش های درمانی و … هستند.

ستاری ادامه داد: این تستهای بالینی باید در کمیته اخلاق وزارت بهداشت مورد تأیید قرار بگیرند تا در نهایت اجرایی شوند.

تولید روزانه 40 دستگاه ونتیلاتور در کشور

وی همچنین افزود: ما الان روزی 40 دستگاه ونتیلاتور تولید می کنیم 2 شرکت دانش بنیان داریم که قبل از بحران کرونا نیز این دستگاه ها را به اروپا صادر می کردند و تولیداتشان در تراز جهانی است پیش از این ظرفیت تولیدشان 5 دستگاه در روز بود اما الان به 40 دستگاه در روز رسیده است.

معاون علمی رئیس جمهور گفت: ونتیلاتور در بازار خارجی حدود یک میلیارد قیمت دارد و در شرایط فعلی قیمت آن خیلی بالا رفته است. کلاً تجهیزات مربوط به کرونا خیلی افزایش قیمت داشته و برای ما که تحریم هستیم هم تهیه آن از خارج غیر قابل دسترس بود.

ستاری با اشاره به پیشرفتهای کشور در حوزه بیوتکنولوژی و به دنبال آن ساخت و تولید دارو گفت: ما در حوزه بیوتکنولوژی در منطقه بی نظیر هستیم.

معاون علمی و فناوری با بیان اینکه 1.5 درصد اقتصاد کشور بر پایه بیوتکنولوژی است، تاکید کرد: ما برنامه ریزی کرده ایم که 10 درصد اقتصاد کشور روی حوزه بیوتک بچرخد. این برنامه ریزی 10 ساله است.

وی خاطر نشان کرد: شرکتهای دانش بنیان ایرانی توانسته اند تا به امروز 23 داروی بیوتکنولوژی را به تولید برسانند در صورتیکه کشورهای منطقه مانند ترکیه که همپای ما در زمینه علمی فعالیت می کنند یک دارو هم به تولید نرسانده اند.

ستاری با تاکید بر اینکه همواره رقابت و تولید محصولات بر پایه دانش وجود دارد، بیان نمود: ما از این بحران کرونا درس های بزرگی گرفتیم که قابل توسعه در آینده هستند.

ساخت بیشتر تجهیزات پزشکی مورد نیاز در بحران کرونا توسط شرکتهای دانش بنیان

معاون علمی و فناوری با بیان اینکه بیشتر محصولات پزشکی در کشور که مورد نیاز در این بحران است، توسط شرکتهای دانش بنیان به تولید رسیده اند، گفت: حتی برخی از این شرکتها امکان صادرات به کشورهای اروپایی هم دارند.

وی ادامه داد: تجهیزات ای سی یو، سیستم های قلبی، الکتروشوک، تنفس مصنوعی و… در داخل ساخته می شوند.

رفع نیاز به کیت در کشور توسط محققان داخلی

ستاری با تاکید بر اینکه ما سه نوع کیت در حوزه تشخیص کرونا داریم، گفت: یکی از این کیت ها تشخیصی هستند که از بزاق دهان بر پایه تکنولوژی پی سی ار کار می کند؛ این تست گرانی است و خیلی هم به تکنیک نمونه گیری بستگی دارد.

وی با بیان اینکه این کیت ها توسط سه شرکت دانش بنیان به تولید رسیده اند و تأییدیه دارند، گفت: این شرکتها ظرفیت تولید 100 هزار کیت تشخیص در هفته را دارند.

معاون علمی و فناوری با اشاره به نوع دوم کیت ها گفت: این نوع کیت که کیت های بر پایه سرولوژی هستند به تولید انبوه رسیده اند. این کیت بر اساس آزمایش خون است و نشان می دهد چه کسانی مبتلا شده اند و توانسته اند با این ویروس مقابله کنند.

تولید روزی یک میلیون کیت سرولوژی کرونا

وی با اشاره به برنامه ریزیها برای تولید این نوع کیت گفت: برنامه ریزی شده که تا سه هفته آینده روزی یک میلیون از این نوع کیت به تولید برسد. این موضوع هفته گذشته با رئیس جمهور نیز مطرح شد.

ستاری با بیان اینکه این کیت در خیلی از کشورها مانند آمریکا در حال توسعه است، خاطر نشان کرد: کمیته علمی مبارزه با کرونا باید پروتکل های تست این کیت را معین کند چون همه موارد آن جدید است.

تولید 4میلیون ماسک در روز

ستاری افزود: شرکتهای دانش بنیان از همان ابتدای شیوع کرونا تولید ماسک ها را در پیش گرفتند در حدی که دستگاه های تبدیل فیلترهای معمولی به فیلترهای نانو به تولیدکننده ماسک تبدیل شدند.

وی افزود: در ابتدا تولید ماسک کم بود و کل ظرفیت کشور 200 هزار ماسک بود؛ اما اکنون 6 شرکت به حوزه تولید دستگاه های تولید ماسک وارد شدند به و یکی از شرکتها در کمتر از دو ماه 17 دستگاه ساخت.

وی تاکید کرد: در حال حاضر تولید 4میلیون ماسک در روز توسط این شرکتهای دانش بنیان انجام می گیرد و می توانیم حتی ماسک صادر کنیم.

پالایشگاه آی وی آی جی راه اندازی می شود

وی با بیان اینکه ظرف یکی دو ماه آینده پالایشگاه ای وی ای جی در مدار قرار می گیرد، گفت: دیگر نیازی نیست که پلاسمای خون را به کشورهای خارجی بفرستیم بلکه می توانیم در پیک های بعدی کرونا از آنها برای درمان بهره ببریم.

تقاضای نخبگان برای بازگشت به کشور بیشتر شده است

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به بازگشت نخبگان به کشور گفت: من فکر می کردم که بازگشت به کشور متقاضی نداشته باشد و این تعداد کم باشد.

وی با بیان اینکه ما نیروی های انسانی خوبی داریم، گفت: مدتی است که تقاضاهای بازگشت نخبگان ایرانی از کشورهای دیگر به ایران بیشتر شده است؛ این افراد می توانند در شرکتهای دانش بنیان فعالیت کنند یا شرکتهای خود را توسعه دهند؛ دلیل این تقاضا هم این است که ابهت کشورهای خارجی ریخته و ما هم متوجه شدیم که در بسیاری از زمینه ها فاصله زیادی با این کشورها نداریم.

ستاری با بیان اینکه بسیاری از این نخبگان در حوزه فناوری اطلاعات و زیست فناوری فعال و قوی هستند، بیان نمود: بسیاری از این افراد در کشورهای خارجی شرکتهای بزرگی دارند که برخی از آنها تمایل دارند در کشور خودشان نیز فعالیت کنند این نشان می دهد علاوه بر فرهنگ سازی، جرأت و جسارتشان زیاد شده است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد: هیچ کشوری به اندازه کشور ما در زمینه کرونا کار نکرده است. پروژه های بزرگی در زمینه درمان در حال اجرا است و این موضوع فرصتی را برای جامعه علمی ایران فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه ما در کشور دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، استارت اپها، شتابدهنده ها و شرکتهای دانش بنیان خوبی داریم، گفت: اگر ما زیست بوم خلاقی در حوزه های مختلف داشته باشیم این زیست بوم در فاصله کوتاه می تواند اقدامات خود را انجام دهد؛ کاری که اکنون دستاورهای آنها را در این شرایط بحرانی می بینیم.

مجله ابوذریون: مجله خبری و تحلیلی

مجله عکس: آشنایی با هنر عکاسی و تصویربرداری

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8736

به "6 قرارداد در حوزه واکسن کرونا منعقد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 قرارداد در حوزه واکسن کرونا منعقد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید