آزمایش تجهیزات حفاظتی برق و انرژی ممکن شد

به گزارش راه ساری، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری،فراوری تجهیزاتی برای حفاظت از سیستم های قدرت اقدام مهمی است که گروهی از محققان کشور در شرکتی دانش بنیان انجام می دهند.

آزمایش تجهیزات حفاظتی برق و انرژی ممکن شد

محققانی از حوزه های گوناگون مانند الکترونیک، الکترونیک قدرت و برق قدرت (بخش حفاظت)، مهندسی نرم افزار و سخت افزار و مکانیک دور هم جمع شده اند برای فراوری این محصول دانش بنیان.

فراوری تستر رله و تجهیزات حفاظتی سیستم های قدرت مانند کلیدهای قدرت و ترانسفورماتورها اقدام مهمی است که یک شرکت دانش بنیان انجام می دهند.

تستر جامع AMT105 نام محصول این شرکت دانش بنیان است. محصولی پرکاربرد در دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و صنعت برق و انرژی. این محصول برای تست تجهیزات حفاظتی استفاده می گردد و صحت عملکرد آن ها را آنالیز می نماید. در صورتی که تجهیزات کارایی و عملکرد لازم را نداشته باشند از سیستم خارج و تعویض می شوند.

فناوری ساخت این دستگاه پیچیده بود و پیش از فراوری این محصول دانش بنیان در کشور، محصولات خارجی مورد استفاده قرار می گرفتند. محصولات خارجی مشابه تنها برای تست رله ساخته شده اند و برای تست تجهیزات دیگر باید دستگاه های جداگانه خریداری شوند و اکنون نیز قیمتی بیش از 1 میلیارد تومان دارند.

اما محصول ایران ساخت علاوه بر تست رله، تست های دیگر مانند ترانس، CT، PT و Circuit Breaker را انجام می دهد و تمامی این امکانات در یک محصول جمع نموده است. قیمت این محصول 220 میلیون تومان است و با توجه به کارایی و دقت عملکرد، جایگزین مناسبی برای محصولات خارجی است.

فرزاد رضوی مدیر این شرکت دانش بنیان گفت:، این دستگاه برای تست تجهیزات حفاظتی در شبکه های قدرت پالایشگاه ها، پتروشیمی، نیروگاه ها، شرکت های انتقال برق فشار قوی کاربرد دارد. دستیابی به دانش ساخت این تجهیزات برای صنعت برق و انرژی کشور اقدامی مهم بود که اکنون این شرکت این تجهیز را با اتکا به توان نیروی انسانی خود بومی سازی نموده است.

وی همچنین درباره صادرات این محصولات گفت: علاوه بر تامین احتیاج داخل، این محصول دانش بنیان به کشورهای گوناگونی مانند استرالیا، کرواسی، اوکراین، سوئد، ترکیه، افغانستان و عراق نیز صادر شده است. تا کنون 450 دستگاه توسط شرکت های مختلف داخلی در حوزه های برق منطقه ای، شرکت های مادر تخصصی، پیمانکار نفت، پتروشیمی، نیروگاه ها، دانشگاه ها خریداری شده است.

ویزارو: ویزای تضمینی شینگن، ویزای کانادا تضمینی

سلو بلاگ: محفلی برای هم اندیشی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10581

به "آزمایش تجهیزات حفاظتی برق و انرژی ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش تجهیزات حفاظتی برق و انرژی ممکن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید