آمریکا تا 14 ماه آینده از افغانستان خارج می گردد

به گزارش راه ساری، بر اساس بیانیه مشترک دولت آمریکا و افغانستان که در کابل صادر شد، قرار است نیرو های آمریکایی و خارجی تا 14 ماه آینده به طور کامل افغانستان را ترک نمایند.

آمریکا تا 14 ماه آینده از افغانستان خارج می گردد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، همزمان با امضای توافق صلح میان آمریکا و طالبان، افغانستان و آمریکا در بیانیه ای مشترک درباره چگونگی همکاری های آیندۀ دو کشور اعلام آمادگی کردند.

این بیانیه که از سوی اشرف غنی، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا صادر شد، یک مقدمه و سه بخش دارد.

در مقدمۀ این بیانیه درباره تاریخ همکاری های آمریکا و افغانستان، ادامه این همکاری ها و نیز شرایط امضای توافق صلح آمده است؛ تضمین برای جلوگیری از استفاده از خاک افغانستان توسط گروه های تروریستی، معین شدن جدول زمانی برای خروج همه نیرو های آمریکایی و نیرو های ائتلاف از افغانستان، توافق صلح در پی مذاکرات بین الافغانی و برقرای آتش بس همیشگی و جامع از شرایطی هستند که در این مقدمه به آن اشاره شده است.

بخش نخست این بیانیه که تحت نام تعهدات افغانستان و آمریکا معین شده، چهار جز دارد؛

1: جمهوری اسلامی افغانستان و ایالات متحده تصدیق می نمایند که القاعده، شاخۀ خراسان داعش و سایر گروه ها یا افراد تروریستی جهانی که همچنان از خاک افغانستان برای جذب اعضا، جمع آوری سرمایه، آموزش افراد وابسته و برنامه ریزی و کوشش برای انجام حملات که امنیت ایالات متحده، متحدانش و افغانستان را تهدید می نمایند، استفاده می نمایند. برای مقابله با این تهدید تروریستی مداوم، جمهوری اسلامی افغانستان و ایالات متحده اقدامات خود را برای شکست القاعده، وابستگان آن و سایر گروه ها یا افراد تروریست جهانی ادامه خواهند داد.

2: ایالات متحده تعهدات خود در خصوص پشتیبانی از نیرو های امنیتی افغانستان و سایر نهاد های دولتی را تأکید می نماید؛ از جمله به وسیله کوشش های مداوم برای ارتقاء توانایی نیرو های امنیتی افغانستان در مهار و پاسخ به تهدیدات داخلی و خارجی، مطابق با تعهدات خود تحت شرایط موجود توافق نامه های امنیتی بین دو دولت. این تعهد شامل پشتیبانی نیرو های امنیتی افغانستان در برابر القاعده، شاخۀ خراسان داعش و سایر گروه های تروریستی جهانی یا افرادی است که از خاک افغانستان برای تهدید ایالات متحده و متحدان آن استفاده می نمایند.

3: ایالات متحده آمادگی خود را برای ادامۀ فعالیت های نظامی در افغانستان با رضایت جمهوری اسلامی افغانستان تأیید می نماید تا به منظور مختل کردن و تخریب کوشش های القاعده، شاخۀ خراسان داعش و سایر گروه های تروریستی جهانی یا اشخاص برای انجام حملات در برابر ایالات متحده یا متحدین آن مطابق با تعهدات خود در توافق نامه های امنیتی موجود بین دو دولت و با درک موجود که عملیات ضد تروریستی ایالات متحده برای تکمیل و پشتیبانی از عملیات ضد تروریستی نیرو های امنیتی افغانستان انجام می گردد. احترام به حاکمیت افغانستان و توجه کامل به امنیت و امنیت مردم افغانستان و حمایت از غیرنظامیان.

4: ایالات متحده متعهد می گردد تا مذاکرات بین افغانستان و پاکستان را تسهیل کند.

بخش دوم این بیانیه در پنج جزء دربارۀ چگونگی خروج نیرو های آمریکایی از افغانستان پرداخته است؛

1: ایالات متحده در ظرف 135روز از اعلام این بیانیه مشترک و توافق نامه آمریکا و طالبان، تعداد نیرو های نظامی اش را در افغانستان به 8600 کاهش خواهد داد و سایر تعهدات در توافق نامه را نیز اجرا خواهد و با متحدین خود کار خواهد نمود. به همین ترتیب، کشور های عضو ایتلاف، برای کاهش متناسب تعداد نیروهایش در افغانستان در یک دورۀ معادل - به شرط عملی شدن تعهدات طالبان در توافق نامه - عمل خواهند کرد.

2: مطابق با ارزیابی مشترک ایالات متحده و جمهوری اسلامی افغانستان، ایالات متحده، هم پیمانانش و ایتلاف، خروج نیرو های باقی مانده را از افغانستان در 14 ماه پس از اعلام این بیانیه مشترک و امضای توافق صلح آمریکا با طالبان تکمیل خواهند کرد و تمامی نیرو های خود را از پایگاه های باقی مانده در افغانستان - با انجام تعهدات طالبان در این توافق نامه - خارج خواهند کرد.

3: ایالات متحده تعهد خود را مبنی بر جستجوی بودجۀ سالانه، آموزش، تجهیز، مشاوره و حفظ نیرو های امنیتی افغانستان تأیید می نماید تا افغانستان بتواند به طور مستقل از تهدید های داخلی و خارجی دفاع کند.

4: جمهوری اسلامی افغانستان برای ایجاد شرایط به منظور دستیابی به یک توافق سیاسی و دستیابی به آتش بس پایدار، در یک گفت وگوی امریکا با نمایندگان طالبان در خصوص اقدامات اعتمادسازی شرکت خواهد نمود؛ این بحث ها شامل معین امکان سنجی رهایی تعداد قابل توجهی از زندانیان از هر دوطرف است و ایالات متحده و جمهوری اسلامی افغانستان برای حمایت از این بحث از کمیتۀ جهانی صلیب سرخ یاری خواهد خواست.

5: با شروع مذاکرات بین الافغانی، جمهوری اسلامی افغانستان متعهد می گردد تعامل دیپلماتیک را با شورای امنیت سازمان ملل متحد دربارۀ فهرست تحریم های این سازمان بر طالبان شروع کند.

در بخش سوم این بیانیه، دربارۀ گام های بعدی توافقات و تأیید آن از سوی شورای امنیت سازمان ملل بحث شده است. این بخش نیز چهار جزء دارد.

1: ایالات متحده برای این توافق نامه و ترتیبات مربوطه، درخواست تصویب و تأیید شورای امنیت سازمان ملل خواهد نمود.

2: ایالات متحده و جمهوری اسلامی افغانستان متعهد به ادامۀ روابط مثبت از جمله همکاری های مالی برای بازسازی هستند.

3: ایالات متحده از تهدید یا استفاده از زور در برابر تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی افغانستان یا مداخله در امور داخلی خودداری خواهد نمود.

4: ایالات متحده به کار خود برای ایجاد اجماع منطقه ای و بین المللی به منظور حمایت از کوشش مداوم برای دستیابی به یک توافق سیاسی در افغانستان ادامه خواهد داد.

آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8320

به "آمریکا تا 14 ماه آینده از افغانستان خارج می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا تا 14 ماه آینده از افغانستان خارج می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید