بهترین فیلم های کریسمس؛ از زندگی شگفت انگیز تا درواقع عشق

به گزارش راه ساری، هیچ چیزی مثل سنت های قدیمی اعضای خانواده را کنار یکدیگر جمع نمی کند. و برای کریسمس فیلم دیدن همیشه بخش مهمی از فصل تعطیلات است. انتخاب بهترین فیلم های کریسمس کار ساده ای نیست. برخلاف ما که نسبت به سنت هایمان عموما بی تفاوت هستیم هالیوود همیشه در ساخت فیلم های کریسمسی با حضور سانتاکلاوس و بابانوئل و درخت کریسمس پایداری به خرج داده است. فهرست زیر متشکل از فیلم هایی است که از سایت های مختلف گردآوری شده اند و به گواه منتقدان و تماشاگران دلچسب ترین تجربه کریسمس را به ارمغان آورده اند. بیشترشان کمدی هستند یا حداقل می توان گفت فیلم های امیدوارکننده ای هستند که در بستر تعطیلات کریسمس یا سال نو اتفاق می افتند. با هم نگاهی به بهترین فیلم های کریسمس می اندازیم.

بهترین فیلم های کریسمس؛ از زندگی شگفت انگیز تا درواقع عشق

چه زندگی شگفت انگیزی است

 • عنوان اصلی: Its a Wonderful Life
 • کارگردان: فرانک کاپرا
 • بازیگران: جیمز استوارت، دانا رید، لیونل بریمور
 • محصول 1946

فیلم های فرانک کاپرا محصول دوره رکود بزرگ اقتصادی آمریکا هستند. دورانی که همه دچار افسردگی عمیقی شده بودند و استودیوهای فیلمسازی وظیفه خودشان می دیدند که به مردم روحیه بدهند. چه زندگی شگفت انگیزی است یکی از بهترین فیلم های کارنامه کاپرا و به گواه انستیتو فیلم آمریکا و منتقدان بهترین فیلم کریسمسی است.

در شب کریسمس 1945 جورج بیلی 38 ساله تصمیم به خودکشی می گیرد. بیلی مرد محبوب شهر بوده است. فیلم نشان می دهد که چه طور از جوانی بیلی همیشه به مردم شهر کمک می کرده، چه طور ازدواج می کند و تشکیل خانواده می دهد و صندوق قرض الحسنه ای برای مردم شهر به راه می اندازد اما رقیبش تصمیم به تخریب او می گیرد. خانواده بیلی که شکستن او را می بینند شروع به دعا می کنند و خداوند و فرشتگانش صدای او را می شوند. خدا یکی از فرشتگانش به نام کلارنس را به زمین می فرستند تا به جورج بیلی نشان بدهد اگر او نباشد چه بر سر مردم شهر می آید و این که حضورش تا چه حد تاثیرگذار است.

بعید است فیلم دیگری در تاریخ سینما پیدا کنید که تا این اندازه مومنانه ساخته شده باشد. جیمز استوارت در نقش جورج بیلی معصوم چهره ای دوست داشتنی از خودش به نمایش می گذارد. امتیاز متاکریتیک فیلم 89 از 100 است و منتقدان معتقدند درست مثل کازابلانکا این هم یکی از آن فیلم هایی است که گذر زمان رویش تاثیری نمی گذارد و حتی باعث می شود نکات بیشتری از آن کشف شود. منتقد هالیوود ریپورتر می نویسد: وقتی کاپرا در اوج باشد، هیچ کس به گرد پایش نمی رسد.

و در چه زندگی شگفت انگیزی است کاپرا در اوج است.

مغازه گوشه خیابان

 • عنوان اصلی: The Shop Around the Corner
 • کارگردان: ارنست لوبیچ
 • بازیگران: جیمز استوارت، مارگارت سولاوان
 • محصول 1940

ارنست لوبیچ همان استاد بیلی وایلدر است که می گویند وایلدر در دفترش بالای میزش تابلویی زده بود و رویش نوشته بود: اگر لوبیچ بود این صحنه را چه طور می ساخت؟

لوبیچ استاد ساختن فیلم های کمدی سه پرده ای بود. استاد توجه به جزییات در فیلمنامه. هر آکسسوار و دیالوگی که در یک سکانس به کار می رود و هر موقعیتی که کاشته می شود در پرده ای دیگر شاهد برداشتش خواهیم بود.

فیلم مغازه گوشه خیابان یکی از بهترین فیلم های لوبیچ است که تمام مولفه های لوبیچی در آن رعایت شده است. آلفرد کرالیک با صورت معصوم جیمز استوارت یک فروشنده ارتش در مغازه ای است که لوازم مختلف کادویی می فروشد. صاحب مغازه آقای ماتوسچک است. مردی سختگیر و گاهی دمدمی مزاج که تنها زندگی می کند و همه عشقش مغازه اش است. روزی کلارا که دنبال کار است وارد مغازه می شود و با فروختن یکی از جنس هایی که آقای ماتوسچک به آن علاقه دارد ولی کرالیک معتقد است نمی فروشند نظر ماتوسچک را جلب می کند تا او را استخدام کند.

از روز اول دعوایی میان کرالیک و کلارا به راه می افتد. مشکل اصلی این جاست که نزدیک کریسمس آقای ماتوسچک هم مریض می شود و حالا آن ها باید به تنهایی مغازه را سرپا نگهدارند. یک فیلم درجه یک شوخ طبعانه که کاراکترهای دوست داشتنی اش دلگرم تان می کند و هر بار دیدنش عیش مضاعف است.

تنها در خانه

 • عنوان اصلی: Home Alone
 • کارگردان: کریس کلمبوس
 • بازیگران: مکوالی کالکین، جو پشی، دنیل استرن
 • محصول 1990

این کمدی آمریکایی هر سال نزدیک به کریسمس از همه تلویزیون ها و حتی صدا و سیمای خودمان هم پخش می شود. فیلمی که سرشروع یک فرنچایز شد و دنباله های پیروز و پرفروشی هم رویش ساختند.

داستان خانواده مک کالیستر که بسیار پرجمعیت و البته ثروتمند هستند. کوین پسر کوچکتر خانواده است که معمولا توسط برادرها و خواهرهای بزرگش مسخره می شود. درست قبل از کریسمس وقتی خانواده می خواهند به سفر بفرایند، کوین را در دعوا با برادر بزرگترش تنبیه می کنند و به اتاق زیر شیروانی می فرستند. فردایش وسط شلوغی سفر خانواده کلا کوین را از یاد می برند و او هم خواب می ماند. وقتی متوجه می شود در خانه تنها مانده اول تفریح می کند و سعی می کند از وسایل پدر و برادرش و کارت اعتباری پدر استفاده کند اما وقتی برای خرید بیرون می رود متوجه دو آدم مشکوک می شود که معلوم است قصد سرقت از خانه شان را دارند.

کوین به تنهایی خانه را آماده مقابله با دزدان می کند.

فیلم بامزه ای است که وقتی ساخته شد نمونه های شبیه آن زیاد نبود اما بعد از آن تقریبا سالی دو سه فیلم مشابه با همین مضمون داریم. کالکین موقع بازی در این فیلم پسربچه بامزه ای بود و خیلی هم خوب از پس کار برآمد.

الف

 • عنوان اصلی: Elf
 • کارگردان: جان فاورو
 • بازیگران: ویل فرل
 • محصول 2003

یک کمدی کریسمسی بامزه درباره پسربچه ای که توسط الف ها یا همان پریان بزرگ می شود. قصه از جایی شروع می شود که یک پسربچه در شب کریسمس در یک یتیمخانه به داخل کیسه سانتا کلاوس می خزد. الف ها وقتی پیدایشان می کنند اسمش را بادی می گذارند. بادی در قطب شمال پیش الف ها بزرگ می شود و فکر می کند که خودش هم الف است. اما با توجه به این که قد و قواره اش مثل آدم هاست و با الف ها فرق دارد.

بالاخره الف ها به او می گویند که انسان است و مادرش از جهان رفته اما پدر خودخواهی دارد که شاید بادی بتواند وسیله رستگاری او را فراهم کند. بادی به نیویورک سفر می کند و پدرش را پیدا می کند. این تازه سرشروع ماجراهای جدید بادی است.

منتقدان از فیلم خوش شان می آید و به آن امتیاز 64 از 100 داده اند که برای یک کمدی کریسمسی امتیاز خوبی محسوب می شود. آن ها از بازی بامزه ویل فرل خوش شان می آید که با حماقت های بادی بیشترین خنده را از تماشاگران می گیرد.

کابوس پیش از کریسمس

 • عنوان اصلی: The Nightmare Before Christmas
 • کارگردان: هنری سلیک
 • بازیگران: دنی الفمن، کریس ساراندون
 • محصول 1993

هنری سلیک کارگردان آمریکایی متخصص ساختن استاپ موشن است. کابوس پیش از کریسمس هم انیمیشنی است که به شیوه استاپ موشن ساخت و نامزد جایزه اسکار هم شد. احتمالا برایتان جالب تر می شود اگر بدانید مرد پشت پرده این انیمیشن و تهیه کننده اش تیم برتون است و دنی الفمن هم آهنگساز محبوب و همکار برتون است که در این انیمیشن صداپیشگی کرده.

شهر هالووین یک جهان فانتزی است که با هیولاهای گوناگون و موجودات مافوق طبیعی پر شده که کارشان مرتبط با تعطیلات است. جک اسکلینگتون، پادشاه کدویی و شهردار، اعضای شهر را هدایت می کند تا بتوانند هر سال مراسم هالووین را ترتیب بدهند. اما در خفا جک از فرایند کارها راضی نیست و به نظرش همه چیز روزمره شده و دلش یک چیز تازه می خواهد. یک روز در مخفی را در جنگل پیدا می کند که او را به شهر کریسمس می رساند.

این انیمیشنی برای همه سنین است و قوه تخیل و قصه پردازی سازندگانش شاهکار است. منتقدان به آن امتیاز 82 از 100 را داده اند و معتقدند که انیمیشن به لحاظ بصری هم دستاورد است.

مرا در سنت لوئیس ملاقات کن

 • عنوان اصلی: Meet Me in St. Louis
 • کارگردان: وینسنت مینه لی
 • بازیگران: جودی گارلند
 • محصول 1944

این موزیکال تکنیکال شاهکار مینه لی به چند فصل تقسیم می شود. شروع آن تابستان 1903 است. فیلم در شهر سنت لوئیس اتفاق می افتد. خانواده اسمیت از طبقه متوسط مرفه جامعه هستند. آلونز و همسرش چهار دختر دارند و یک پسر. دختر دوم آن ها به نام استر (با بازی چشم گیر جودی گارلند) عاشق پسر همسایه بغلی است. پسر به او توجه خاصی ندارد. خواهرش رز منتظر است که در یک تماس تلفنی، وارن از او خواستگاری کند اما این اتفاق نمی افتد. یک سوءتفاهم باعث دعوای استر و پسر همسایه می شود.

وسط همه این اتفاقات آقای اسمیت به اطلاع خانواده اش می رساند که بعد از تعطیلات کریسمس او را به نیویورک منتقل کرده اند. همه اعضای خانواده به خصوص رز و استر که رابطه های عاشقانه در شهر دارند از شنیدن این خبر ناراحت می شوند و باید یک جوری با آن کنار بیایند. سنت لوئیس چیزی بیشتر از یک شهر برای آن هاست.

فیلم به لحاظ بصری با آن رنگ و نور چشم نواز درخشان است.

درواقع عشق

 • عنوان اصلی: Love, Actually
 • کارگردان: ریچارد کرتیس
 • بازیگران: هیو گرنت، لیام نیسن، بیل نایی
 • محصول 2003

ریچارد کرتیس استاد ساختن کمدی-رمانتیک های شیرین و دوست داشتنی است. این یکی فیلمش تم کریسمسی هم دارد. فیلم داستان های عاشقانه را میان گروه های مختلفی از آدم ها بیان می کند. بیلی یک خواننده اسطوره ای راک اند رول است که به کمک مدیرش جو یک آهنگ کریسمسی ضبط می کند. خودش فکر می کند که افتضاح شده ولی جو امیدوار است که قطعه موسیقی او در چارت کریسمس رتبه اول را پیدا کند.

دیوید نخست وزیر انگلستان است که در اپیزود قبل تر داستان ازدواج خواهر او را دیده ایم. او عاشق ناتالی می شود که یکی از اعضای گروه خانه داری خانه نخست وزیر است. نیم دو جین زوج دیگر هم در این فیلم وجود دارند که داستان های متقاطع آن ها که در شب کریسمس به نتیجه می رسد قصه هایی درباره عشق، رستگاری، راستگویی و صداقت است. فیلم در خود انگلستان بسیار تحویل گرفته شد. منتقد بی.بی.سی نوشت: این کمدی-رمانتیکی دلگرم کننده است که قلب مخاطبش را به تپش درمی آورد. گروه بازیگرانش هم به شدت جذاب هستند.

سرود کریسمس

 • عنوان اصلی: A Christmas Carol
 • کارگردان: رابرت زمه کیس
 • صداپیشگان: جیم کری، گری اولدمن، کالین فرث
 • محصول 2009

داستان کلاسیک چارلز دیکنز بارها و بارها مورد اقتباس سینمایی قرار گرفته است. حتی همین امسال هم فیلم دیگری با نام سرود کریسمس ساخته شد اما انیمیشن رابرت زمه کیس به دلیل شیرینی کاراکترها شاید حال و هوای کریسمسی بیشتری از بقیه داشته باشد.

سال 1843 در لندن دوران ویکتوریا در شب کریسمس ابنزر اسکروج پیرمرد پول پرستی است که حاضر نیست حتی به خاطر کریسمس مقدار کمی به خیریه کمک کند. او دعوت برادرزاده اش را به شام کریسمس رد می کند. در خانه اسکروج با روح شریک تجاری اش که از جهان رفته روبه رو می شود و همراه با او به سفری دست می زند که در طی آن متوجه می شود چه طور زندگی اش را در همه این سال ها حرام کرده است.

انیمیشن زمه کیس به شیوه سه بعدی اکران شد و جلوه های ویژه آن گاهی بیش از اندازه است در حدی که حواس تماشاگر را از اصل ماجرا پرت می کند. به علاوه جیم کری در صداپیشگی نقش اسکروج عالی است.

داستان کریسمس

 • عنوان اصلی: A Christmas Story
 • کارگردان: باب کلارک
 • بازیگران: ملیندا دیلون، پیتر بیلینگسلی
 • محصول 1983

در دهه چهل پسری به نام رالفی برای هدیه کریسمس دلش تفنگ بادی می خواهد. او نه سال دارد و مادرش به شدت با چنین هدیه ای مخالف است اما رالفی هر کاری می کند که به تفنگ بادی محبوبش برسد. فیلم البته کلی داستانک دیگر هم دارد که به موازات داستان رالفی و توسط کاراکترهایی که با او در ارتباط هستند روایت می شود.

باب کلارک کارگردان آمریکایی فیلم در ساختن فیلم های خانوادگی کریسمسی ید طولایی دارد. منتقدان می گویند که این فیلمش کاملا حال و هوای تعطیلات را دارد. معنای واقعی کریسمس را موشکافی می کند و لحظه ای شگفت انگیز از شکوه خانواده و محبت پدر و مادری دارد که می تواند ذهنی را که درگیری های زیادی دارد آرام کند. گروه بازیگران فیلم فوق العاده هستند و لحظات خند ه دار زیادی دارد که باعث می شود فیلم استحقاق این را پیدا کند که در فهرست بهترین فیلم های کریسمس قرار بگیرد. این فیلمی درباره کریسمس نیست بلکه درباره کودکی و عشق و سرگردانی است.

سانتای بد

 • عنوان اصلی: Bad Santa
 • کارگردان: تری زوییگوف
 • بازیگران: بیلی باب تورنتون
 • محصول 2003

ویلی و همکار کوتوله اش دزدهای حرفه ای هستند. هر سال ویلی شغلی به عنوان سانتا کلاوس در یک دپارتمان خرید می گیرد و همکارش هم الف می شود و به این ترتیب شب از فروشگاه های بزرگ دزدی می کنند. مارکوس البته وظایفش را به عنوان یک الف خیلی هم جدی می گیرد اما ویلی که قبلا الکلی هم بوده اصلا نمی تواند با بچه ها ارتباط برقرار کند. از شانس بدش روزی یک بچه بدقلق سراغش می آید که مجبور می شود با او کنار بیاید.

فیلم حال و هوای مدرسه راک ریچارد لینکلیتر را دارد. منتقد شیکاگو تریبون نوشته: این یکی از احمقانه ترین فیلم های کریسمس است که تا به حال دیده ام و البته یکی از بامزه ترین هایشان. امتیاز متاکریتیک فیلم 70 از 100 است.

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7359

به "بهترین فیلم های کریسمس؛ از زندگی شگفت انگیز تا درواقع عشق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین فیلم های کریسمس؛ از زندگی شگفت انگیز تا درواقع عشق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید