تجربه چالش و مطالبه گری؛ از رادیو تا تلویزیون

به گزارش راه ساری، سیدحسین حسینی مجری برنامه های گفتگومحور و چالشی رادیو و تلویزیون معتقد است اجرایش همچنان از جسارت و گزندگی برخوردار است و قرار نیست در ادامه راه هم محافظه کاری داشته باشد.

تجربه چالش و مطالبه گری؛ از رادیو تا تلویزیون

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، سیدحسین حسینی زمانی بیشتر فقط شنیده می شد و کسی او را نمی دید؛ مجری برنامه های رادیویی که خبر می خواند تحلیل می کرد و صراحتش در مطالبه گری گاهی در قالب فایل های صوتی کوتاه در شبکه های اجتماعی دست به دست می شد.

در پی یکی از همین مطالبه گری های صریح و گزنده در یک برنامه رادیویی هم بود که چند صباحی از رادیو برکنار شد و به بخش دیگری از سازمان صداوسیما رفت.

او این روز ها در برنامه سلام صبح بخیر حضور دارد و حالا هم دیده می شود تا شنیده. او همچنین اخیرا اجرای برنامه جدیدی با نام استوا را عهده دار شده که به گفته خودش فضای جدیدی را برای او رقم زده است.

گفتگو با این مجری رادیو و تلویزیون که معتقد است هنوز اجرایش گزندگی و جسارت سال های پیش را دارد و مطالبه گری را کنار نمی گذارد، در ادامه می خوانید:

* تصور برخی این است که وقتی در رادیو حضور داشتید با جسارت بیشتری به مباحث ورود کرده و مطالبه گری صریح تری داشتید؛ ممکن است تلویزیون به دلیل اینکه مخاطب بیشتری دارد باعث شود کنترل بیشتری روی چالش ها داشته باشید و اصلا این تصور را قبول دارید یا خیر؟

من به شخصه درباره اینکه در چه رسانه ای اجرا می کنم محدودیتی برای خود قائل نیستم. در همین مدت که حدود 130 قسمت برنامه سلام صبح بخیر که روی آنتن رفتیم، از ویدئو هایی که در فضای مجازی به اصطلاح وایرال می شود می توان فهمید که همچنان نوعی گزندگی و انتقاد و جسارت در اجرایم وجود دارد.

من از فضای موردنظر خودم عقب نرفتم، ما درباره خیلی از مسائل روز اظهارنظر کردیم. حتی سراغ مسائلی رفتیم که رسانه ها امکان سنجی می کردند که به آن سوژه بپردازند یا نپردازند. با این حال این که گفته می شود برخی از مجریان در تلویزیون محتاط تر هستند، شاید به همین دلیل است که برد تلویزیون بیشتر از رادیو است.

در حوزه ارتباطات ما مقوله ای به نام محیط انتشار پیام را داریم که مجری باید در نظر داشته باشد که آنچه می گوید نسبت به تطورات فرهنگی محیط و با سطوح مختلف قومیتی و سنین و فرهنگ نقاط مختلف چه تاثیری در اقصی نقاط کشور می گذارد.

مخاطب رادیو یکدست تر است؛ مثلا وقتی ساعت هشت صبح در رادیو اجرا می کنید، می دانید مخاطب نوجوان پای خط نیست و یا به نوعی برایتان معین است که چه اقشار و اصنافی پای آنتن هستند.

* همین تصور که چه کسی پای آنتن است و چه کسی نیست ممکن است باعث شود که ملاحظاتی داشته باشید؟ به طور مثال در سلام صبح بخیر درصد زیادی از مطالبات شما نسبت به مسئولان است ممکن است به دلیل اینکه می دانید آن ها مخاطبتان هستند دوز این گزندگی کمتر شده باشد؟

خیر. ما به خیلی از مناصب دولتی انتقاد داشته ایم و نشانه اش هم ویدئو های متعددی است که از برنامه پخش می شود و از این حیث که نگران عاقبت کار باشیم ملاحظه ای نداریم، اما طبیعتا رسانه ملاحظه های خاص خود را دارد؛ مثلا جانب انصاف را نگه دارد و یا خبر درست باشد. اما از این حیث که مجری شهامت این را داشته باشد که حرف دل مردم را بزنیم این ها را بیان می کنم و من مسئله ای ندارم.

* چقدر ممکن است از طرف مدیران و یا تهیه کننده محدودیت برای شما ایجاد کنند؟

اگر بخواهم جدی بگویم تا همین الان درباره هیچ موضوعی نهی نشده ام. ممکن است گفته باشند که درباره یک موضوع همه جوانب درنظر گرفته شود، اما جز حوزه امنیت ملی من خط قرمزی نمی بینم و اگر ببینم حرفی که می زنم به امنیت ملی کشور لطمه بزند درباره آن با احتیاط بیشتری اظهار نظر می کنم. کمااینکه از طیف های مختلف کنندگان مجلس، دولت و قوه قضائیه انتقاد کرده ایم و ترسی هم نداشته ایم.

* شما سال ها در رادیو کار کردید فکر می کنید فرقی بین مطالبه گری در تلویزیون با رادیو وجود دارد؟

مطالبه گری در تلویزیون سریع تر و بیشتر دیده می شود به دلیل ماهیتی که تلویزیون دارد، اما برنامه ای که در رسانه روی آنتن می رود به نسبت قدمت و مخاطبی که دارد بیشتر اهمیت پیدا می کند. مثلا برنامه ای 10 سال روی آنتن می رود آن وقت حتی دوستان خبرنگار حواسشان هست که فلان برنامه چه سوژه هایی را بررسی می کند.

* فکر می کنید چرا نتوانسته ایم در این سال ها در حوزه برنامه های چالشی به برند هایی برسیم که به قول شما از این قدمت 10 ساله و حتی بیشتر برخوردار باشند؛ به طور مثال در حوزه سرگرمی و یا حتی اجتماعی برنامه هایی مثل خندوانه و ماه عسل را داشته ایم، اما در فضای چالشی کمتر این برند ها متولد شده اند.

من شاید در این زمینه خیلی صاحب نظر نباشم، اما با شما موافقم که عمر برخی از برنامه هایی که چاشنی چالش دارند کم است، البته همین الان هم برنامه هایی این چنینی داریم.

* چقدر ممکن است عمر کم این برنامه ها به فشار های بیرونی ارتباط داشته باشد؟

این در حوزه اظهارنظر مدیران است. من خبر موثقی از اینکه برنامه ای با فشار بیرونی تعطیل شده باشد، ندارم. می شود این را در نظر داشت که مدیران رسانه با همه نتایجی که به آن ها داده می شود نظر های کارشناسی، نظرسنجی ها، سیاست های سازمان و شبکه و... به این نتیجه برسند که ساختار برنامه را به کلی تغییر بدهند.

* برنامه جدیدی هم با نام استوا اجرا می کنید که هفته ای یک بار پخش می شود، اما با توجه به اینکه در شبکه سه سلام صبح بخیر را هم دارید برای خودتان سخت نیست اینقدر در شبکه سه دیده شوید بعد از سال ها رادیویی بودن و شنیده شدن.

یکی هم یک شوخی درباره حضور من کرده بود که نمی توانم شرحش دهم، اما واقعیت این است که من در سلام صبح بخیر مجری اصلی نیستم و مجری گفتگو های اجتماعی هستم. استوا هم همانطور که گفتید هفته ای یک بار است و تداخلی با هم ندارند و اگر روتین بود حتما یکی را انتخاب می کردم.

* استوا در همین چند قسمت ابتدایی نشان داده فضای متفاوتی دارد؛ چقدر این تلاش برای متفاوت بودن در شما به عنوان مجری وجود دارد؟

استوا در همین چند قسمت نشان داد در طرح مسائلی که دغدغه عمیق تری نسبت به آن ها وجود دارد جدی است مسائلی که خبری و زودگذر هستند در برنامه های صبحگاهی مطرح می شوند، اما مسائلی وجود دارند که به تدریج در ذهن مردم به یک پرسش با علامت سوال بزرگ تبدیل می شوند و تلاش ما این است که سراغ این سوژه ها برویم. از این حیث که نظرات مختلف درباره یک چالش را مطرح کنیم و بعد طی بحث بیننده این نظرات را ببیند و خودش به نتیجه برسد.

* خیلی وقت ها رسانه از برخی از این پرسش ها فرار کرده است، چون نگران بوده است که در یک برنامه تلویزیونی همه جوانب بحث معین و روشن نشود چقدر برنامه شما قاطع است که به این پرسش ها جواب بدهد و اصلا چقدر این نگرانی را درست می دانید؟

جاخالی دادن مقابل مساله ای که در جامعه وجود دارد شبیه پاک کردن صورت مساله است. اینکه چشمتان را روی موضوعی ببندید به این معنا نیست که کمرنگ می شود آن موضوع حتما در ذهن جامعه می ماند و باز در زمان دیگری سر باز می کند.

نمونه بارزی که می توانم مثال بزنم شبهه ای بود که در عملیات کربلای چهار وجود داشت. الان چند سال است از جنگ می گذرد، اما بار ها روایت های مختلفی مطرح شده است و من نمی گویم به دلیل ترس رسانه ها، اما به دلیل غفلتی که شده است از این موضوع رد می شدند و شاید فکر می کردند موضوع مهمی نیست.

چندی پیش توئیتی باعث شد پرسش ها دوباره پررنگ شود و اینقدر مهم شد که رسانه ملی هم به این چالش پرداخت و اتفاقا از آن زمان به بعد من ندیدم که شبهه دوباره ای درباره کربلای چهار مطرح شود، چون به درستی به این ابهام پاسخ داده شد. نکته شما درست است رویارویی نامعقول با چالش و سوالی که در ذهنیت ها وجود دارد باعث می شود تنشی ایجاد کند که واقعی نیست و درواقع خلا پاسخ صحیح به یک ماجراست و این اتفاق تبعات دیگری پیدا می کند که می توانست با مدیریت صحیح درباره آن واکاوی کرد و با مخاطب آن را درمیان گذاشت. اتفاقا استوا سوژه ای را درباره دفاع مقدس در یکی از قسمت ها مطرح نمود و برخی از مهمانان مدعو خیلی معقولانه گفتند طرح برخی از این روایت ها به اعتبار جنگ لطمه می زند و به طور منطقی به ایرادات آن ها پرداختند.

در سوژه های دیگری هم که انتخاب شده است سعی کردیم به همین شکل به ان بپردازیم به گونه ای که بحث ها جامع الاطراف باشد برنامه اول ما درباره رضا خان بود و برای خود من هم جالب بود که برخی از استادان دانشگاه بعد از تماشای برنامه بازخورد هایی دادند و گفتند نوع پرداخت بسیار منطقی بود. ما دیدیم به جای اینکه مهمانان حس شورانگیزانه ای داشته باشند با سند و تحقیق، گزاره هایی مطرح نمودند که هر مخاطب منصفی به آن ها توجه می کرد چشم انداز روز جامعه ایران در دوره رضاشاه دستش می آمد.

* درواقع شما به نتیجه جدیدی نرسیدید، اما همین که از اول گزاره ای معین مطرح نمی شود و مخاطب با فرایند بحث به نتایج مورد نظر می رسد برنامه را متفاوت می کند، نکته ای که در برنامه های گفتگومحور معمولا وجود ندارد و از همان ابتدا به مخاطب می گویند که چه فرضیه ای را باید بپذیرد.

من به شدت موافقم که نوع بیان و اتمسفری که این گزاره ها در آن مطرح می شود به شدت برای مخاطب مهم است. مخاطب اگر حس کند برنامه یک طرفه است با خود می گوید این روایتِ رسانه حکومت است، اما اگر دو کارشناس حوزه تاریخ یا حوزه های تخصصی که حاذق هستند بحث کنند و شاهد بیاورند در فلان سند چنین مدرکی وجود دارد مخاطب می پذیرد؛ مخاطبی که حقیقت جو و بی طرف است. اتفاقا در برنامه ای که درباره رضاشاه بود فردی بود که نظرش مخالف دیگر کارشناسان بود، ولی حرفش هم پخش و شنیده شد، چون قرار است بحث های مختلف شکل بگیرد.

* این بحث ها، اما قرار نیست به صورت مناظره باشد؟

ما پرهیز داریم مناظره شکل بگیرد و اصرارمان این است که نظرات مختلف پخش شود، چون در مناظره یک فضای هیجانی بوجود می آید که ممکن است تاثیر عکس داشته باشد، اما در محیط آرام و نخبگانی می توان نظرات مختلف را بیان نمود. استوا یک تاثیر مستقیم دارد که فرهنگ گفتگوی همراه با احترام را بیان می کند اینکه نظریه ای وجود دارد و شما به دور از فضای هیجان و تنش و به راحتی درباره آن نظریه بحث می کنید.

* کار شما در هدایت این بحث ها چقدر سخت است؟

شاید برخلاف نظر کسیکه از بیرون برنامه را می بیند و فکر می کند کار راحتی است کار سختی هم باشد، چون برنامه یک فضای دانشگاهی دارد و گفتگو ها بین دیگران پاسکاری می شود و شاید حتی مهمان اصراری نداشته نباشد که نظر خود را به کرسی بنشاند، اما این برنامه برای خود من یک تجربه کاملا متفاوت از برنامه هایی است که تاکنون اجرا کرده ام.

سختی های خاص خود را دارد، چون هم باید حواستان باشد عدالت رعایت شود و هم مهمانان وقت مناسب داشته باشند و این صحنه گردانی دشواری های خود را دارد. از طرف دیگر ما متخصصان هر حوزه را در هر برنامه دعوت می کنیم، اما مجری باید به تعداد این سوژه ها خودش هم مسلط باشد یعنی ما تا پایان سال، 26 قسمت داریم و من باید به اندازه کافی مطالعه کنم و شبهه ها و چالش های هر موضوع را بدانم.

گاهی تحقیق را از یک هفته قبل شروع می کنم که زمانی مناسب و کافیست، اما باز هم سوالاتی پیش می آید و طبیعتا وقتی کارشناسان بحث می کنند نباید موضوع برای من گنگ باشد و حتی باید بتوانم چالش ها و پرسش های مناسب را مطرح کنم.

* فکر می کنید چقدر تلویزیون می تواند در جامعه ای که آدم ها با نظرات و دیدگاه های مختلف نمی تواند کنار بیایند و دائم هر اتفاقی به تنش تبدیل می شود موثر باشد و همین برنامه ها جدای از پاسخ به دغدغه های ذهنی این فضا را به او آموزش دهند؟

گزاره ای برای جامعه این روز های ما وجود دارد که مردم بیش از پیش به گفتگو نیازمند هستند گفتگو به معنای مفاهمه. سطح فرهنگ های متفاوت، زاویه نگاه متفاوت و... باعث می شود اقشار مختلف به یک گزاره چند جور نگاه کنند و اگر قرار باشد نگاه سخت داشته باشند دیگر گفتگو اتفاق نمی افتد و تنش و اصطکاک بوجود میاید، اما اگر گفتگو نهادینه شود و این امکان را در نظر بگیریم که شاید نظر من درست نیست و نظر تکمیل تری وجود دارد آرامش بیشتری بوجود می آید.

مردم ما امروز به شدت نیاز دارند با بیان بهتری با هم صحبت کنند به این مفهوم که اولا از نگاه های متعدد درباره مفهوم ذهنی شان باخیر شوند، دوم اینکه صبر و تحملشان بالا رود و سوم اینکه دایره لغاتشان طوری تغییر کند که بتوانند از گفتگویی همراه با احترام بیشتر بهره بگیرند.

* خود شما حیرت نمی کنید که برخی از مباحث از تلویزیون پخش می شود؟

کار رسانه همین است چرا باید حیرت کنیم.

* مباحثی که برای اولین بار پخش می شود توجه مخاطب را جلب می کند.

من فکر می کنم خیلی وقت ها بحث های تندی از تلویزیون پخش شده است، اما به دلیل تعدد شبکه های رادیو و تلویزیون و اینکه ما مخاطب آن برنامه نبوده ایم متوجه نشده ایم و وقتی در شبکه های اجتماعی می بینیم می گوییم تلویزیون جمهوری اسلامی فلان حرف را پخش کرد و بعد متوجه می شویم که اصل برنامه به چند سال پیش تعلق داشته است. از طرف دیگر اگر در نظر بگیریم که حضرت امام (ره) گفته اند رسانه دانشگاه است پس طرح یک موضوع برای مخاطب چالش نیست و قرار است آموزشی باشد.

با این حال طرح موضوعات چالشی معینا کارکرد های مختلفی از جمله بالابردن آستانه تحمل جامعه، آموزش گفتگو به مفهوم تحمل نظر مخالف، به روز رسانی دانش مخاطب و خیلی ابعاد دیگر را در بر دارد.

* چرا تلویزیون معمولا در ساخت این قبیل برنامه ها محافظه کار است؟

اکنون چندین برنامه با چنین فضا هایی داریم و نسلی از برنامه سازان در دو سه سال گذشته مشغول به کار شده اند که دغدغه مند هستند و در حوزه های اقتصادی، دینی، فرهنگی و... فعالیت دارند. مدیران سیما هم به این بچه ها اعتماد کرده اند و خوب امتحانشان را پس داده اند پایش، ثریا، تهران 20 ناشی از این برنامه هاست.

* و احتمالا همین اعتماد است که می تواند به تولید برنامه های برند تبدیل شود.

صداوسیما معدن تمام نشدنی استعداد های کشف نشده است. همین میزان که مدیران اعتماد کرده اند این برنامه ها به تولید رسیده است و اگر این اعتماد بیشتر شود چندین برابر کیفیت برنامه ها قابل ارتقا خواهد بود.

طبیعتا به این معنا نیست که ابزار های نظارتی نباشد، اما می توان ماجرا را مدیریت کرد. مثلا مجری ای نتوانسته در جایی کار کند و تحمل نشده است و در جایی دیگر قرار گرفته است که خوش درخشیده و پاسخ اطمینان را داده است و به نظرم کادر رسانه به بچه های انقلابی و دغدغه مند اطمینان کرده است و جوابش را هم دارد می گیرد.

huseynvahedi.ir: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5709

به "تجربه چالش و مطالبه گری؛ از رادیو تا تلویزیون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجربه چالش و مطالبه گری؛ از رادیو تا تلویزیون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید