تشکیل کانون ریزگردها در مازندران

به گزارش راه ساری، خبرنگاران/مازندران مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: هم اکنون کانون ریزگردها در مازندران تشکیل شده و 25درصد خلیج گرگان و تالاب میانکاله در ضلع غربی شهرستان های گلوگاه و بهشهر کاملا خشک شده است.

تشکیل کانون ریزگردها در مازندران

حسینعلی ابراهیمی کارنامی، دومین همایش ملی راهبردهای مدیریت منابع آب و چالش های زیست محیطی ضمن تقدیر از برگزارنمایندگان آن،از تشکیل کانون ریزگردها در این استان اطلاع داد و گفت: 25 درصد خلیج گرگان و تالاب میانکاله در ضلع غربی شهرستان های گلوگاه و بهشهر کاملا خشک شده است.

وی با بیان اینکه کانون ریزگرد در حال تشکیل شدن در منطقه است، اضافه نمود: یکی از زیستگاه های مهم پرندگان کشور و منبع تامین نماینده آب های زیرزمینی منطقه در حال از بین رفتن است و این اتفاق تبعات منفی فراوانی در آینده خواهد داشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران ادامه داد: همه مسئولان این خطر بالقوه را با تمام وجود احساس می نمایند، اما با وجود مصوباتی که برای احیای تالاب میانکاله در استانداری داشتیم، اراده ای برای احیای تالاب و خلیج گرگان وجود ندارد.

ابراهیمی گفت: محیط زیست استان تمام کوشش خود را کرد تا با حفر کانال و لایروبی رودخانه های منتهی به خلیج گرگان از منابع مستقیم و همجوار، آب مورد احتیاج تالاب را تامین کند، اما ناهماهنگی ها، سدی بر روی این طرح ها شده است.

وی اضافه نمود: با وجود مصوبات اختصاص آب از سدهای بالادست برای احیای تالاب میانکاله، امور آب اعلام نموده است فقط می تواند آب های نابه هنگام را از رودخانه های دوردست به این کانال ها منتقل کند که بعید است این اتفاق بیفتد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به وجود چاه های غیرمجاز در استان گفت: 147 هزار حلقه چاه در استان وجود دارد که 60 هزار حلقه بلاتکلیف و عمدتا فاقد پروانه و غیرمجاز هستند.

ابراهیمی با بیان اینکه برداشت بی رویه از آب زیرزمینی ضربه سختی را به کیفیت و کمیت آب های منطقه زده است، اضافه نمود: فقط 350 حلقه چاه غیرمجاز در 10 سال گذشته پلمب شدند و این نشان می دهد کوشش کافی برای مسدود کردن چاه های غیرمجاز در استان انجام نمی گردد.

وی کند بودن طرح نصب کنتور هوشمند بر روی چاه های کشاورزی را نیز از مسائل دیگر حوزه آب گفت و ادامه داد: طرح نصب کنتورهای هوشمند برای مدیریت مصرف آب چاه های کشاورزی، بسیار کند اجرا می گردد و نصب کنتور بر روی حدود هزار حلقه چاه نیز نشان می دهد هیچ اقدام جدی در این خصوص انجام نشده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با انتقاد از صدور مجوز برای چاهای غیر مجازی که قبل از سال 1385 حفر شده بودند، گفت: هنوز هیچ منطقی برای وضع این قانون ارائه نشده است تا دغدغه مندان حوزه محیط زیست را قانع کردن کند.

ابراهیمی همچنین با اشاره به دپوی زباله های استان در 27 سایت رسمی و چند سایت غیر رسمی، گفت: در هیچکدام از این سایت ها اصول دفن بهداشتی رعایت نمی گردد و روزانه صدها متر مکعب شیرابه وارد سفره های آب زیرزمینی می گردد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه برای تصفیه شیرابه ها هم اقدام جدی نشده است، اضافه نمود: در حالی که تکنولوزی تصفیه شیرابه ها بومی سازی شده و نخبگان دانشگاهی طرح های خوبی برای حل این مشکل ارائه کردند، اما در شهرداری و شوراهای استان اراده ای برای استفاده از این فن آوری ها وجود ندارد.

ابراهیمی در مورد تخلیه فاضلاب توسط کامیون ها در گوشه و کنار استان نیز با بیان اینکه زیرساخت ها برای تصفیه فاضلاب خانگی هنوز فراهم نشده است، گفت: برای حل این مشکل بخش خصوصی اولین واحد تصفیه خانگی را مرداد ماه 98 در تنکابن بهره برداری کرد، اما اراده ای برای ادامه کار در دستگاه های اجرایی وجود ندارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران اضافه نمود: میانگین تصفیه فاضلاب در کشور 50 درصد و در مازندران 12 تا 13 درصد است.

وی با بیان اینکه فقط 6 شهر استان تصفیه فاضلاب های خانگی دارند،گفت: در این شهرها نیز حدود یک سوم تا یک چهارم جمعیت تحت پوشش این طرح قرار دارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران کندی اجرای طرح جمع آوری فاضلاب خانگی را عقب افتادگی تاریخی نام برد و ادامه داد: ورود پساب های خانگی و شهری پهنه آبی دریای خزر و تالاب های مازندران را با خطر جدی روبرو نموده، اما با وجود حساسیت های به این حوزه نیز توجه کافی نشده است.

ابراهیمی شرایط فعلی محیط زیست در مورد آب و خاک را نامطلوب دانست و گفت: برای حل این مشکل احتیاج به اراده جمعی وجود دارد و دستگاه های متولی بهداشت و درمان در اجرای ماده 36 مدیریت پسماند در این بخش کوتاهی جدی کردند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه این نهادها ابزارهای قانونی برای اجرای وظایف خود دارند، اضافه نمود: انتظار می رود شبکه های بهداشت و درمان بعد از خاتمه شیوع کرونا به طور جدی به وظایف خود در این خصوص عمل نمایند.

وی در ادامه، یکی از بزرگترین مسائل مدیریت منابع آبی را نبود آمارهای دقیقی گفت و گفت: دستگاه های مختلف آمارهای متفاوتی از یک موضوع ارائه می نمایند.

ابراهیمی بر لزوم تهیه بانک اطلاعات جامع برای مدیریت آب در استان تاکید نمود و اضافه نمود: کشور و استان متاثر از تغییرات اقلیم است، اما عدم مدیریت منابع آبی و بعضی اقدامات غیر قابل درک، طبیعت و محیط زیست ما را متاثر نموده است.

وی با بیان اینکه برای حفظ کیفیت منابع آب توجه کافی نشده است ادامه داد: حریم های متعددی برای رودخانه تعریف و بستر آن به دلایل مختلف به بهره برداران واگذار شده که این عامل سبب کاهش کمیت و در نتیجه کیفیت آب رودخانه ها شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران اجاره بستر رودخانه ها را غیر علمی و غیر اصولی خواند و گفت: اختلافات خود با امور آب را به هیات حل اختلاف بردیم و منتظر نتیجه هستیم.

ابراهیمی یکی دیگر از مسائل زیست محیطی استان را نیز مصرف سم و کود گفت و گفت: 110 هزار تن کود و 4 هزار تن سم از مبادی رسمی و چند برابر آن از مبادی غیر رسمی در استان توزیع می گردد که آب و خاک را تحت تاثیر قرار داده است.

وی بر تغییر الگوی کشت و کاهش مصرف سم و کود خصوصا در مناطق مرکزی و شرقی استان تاکید نمود و اضافه نمود: دستگاه های اجرایی مانند جهاد کشاورزی در این خصوص نباید با نگاه بخشی خود را از محیط زیست جدا بدانند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت:توان علمی و انسانی بالایی در استان وجود دارد و این مسائل قابل حل است و امیدوارم با اراده و هم افزایی لازم ، مسائل زیست محیطی موجود، رفع گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 13716

به "تشکیل کانون ریزگردها در مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل کانون ریزگردها در مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید