جوهر خالکوبی سرطان زاست؟

به گزارش راه ساری، خبرنگاران - ترجمه از سجاد جوهردلوری: بشر هزاران هزار سال است که بر روی بدن خود طرح هایی را خالکوبی میکند. غارنشینان ماقبل تاریخ و اعیان مصری خود را با خالکوبی هایی از دوده، ذغال و دیگر رنگدانه های طبیعی زرق و برق میدادند. امروزه اما هنرمندان مدرن این حرفه اطلاع اندکی از مواد تشکیل دهنده جوهر خالکوبی ها دارند. شما چطور؟

جوهر خالکوبی سرطان زاست؟

با اینکه طراحان تاتو یا همان خالکوبی باید به منظور فعالیت خود مجوزهای لازم را دریافت نمایند جوهر و رنگدانه های مورد استفاده توسط هیچ ارگان دولتی کنترل نمیشوند. اگر یک هنرمند حرفه ای در این زمینه نباشید و جوهر کار خود را از رنگدانه های خام ترکیب نکنید احتمالا هرگز نخواهید فهمید که درون این جوهرها چه میگذرد.

یکی از دلایل این موضوع میتواند فراورینمایندگانی باشند که از فرمول نوشابه خود محافظت مینمایند. هنرمندان و مشتریان این حرفه معمولا هیچ اطلاعی از مواد شیمیایی موجود در خالکوبی های خود ندارند؛ موادی که گستره بسیار بزرگی را شامل میشوند. بعضی از این رنگدانه ها محصول مواد طبیعی و مابقی محصول موادی هستند که به موازات در صنعت نساجی، پلاستیک و خودروسازی نیز به کار میروند.

در سال 2016 بازه عظیمی از رنگدانه های مورد استفاده در خالکوبی به لحاظ شیمیایی بررسی شده و نگران نماینده ترین آنها معرفی شدند. خطرناک ترین این دسته هیدروکربن های حلقوی آروماتیک هستند که در جوهرهای مشکی به وفور یافت میشوند و حاوی موادی سرطانزا هستند که میتوانند جهت خود را از پوست به سمت غدد لنفاوی هموار نمایند. موادی حاوی نیتروژن که حدود 60 درصد از رنگ های دیگر این جوهرها را تشکیل میدهند در رده بعدی نگران نماینده ترین مواد شیمیایی موجود در رنگدانه ها قرار دارند. با اینکه مواد نیتروژن دار در ابتدا خطری برای انسان ندارند اما طی گذر زمان امکان بالقوه تبدیل شدن به ترکیباتی سرطانزا را دارند.

این نگرانی تنها بابت ترکیبات رنگدانه ها نیست بلکه نگه دارنده های مشکل ساز را نیز شامل میشود. یک چهارم جوهرهای آزمایش شده حاوی ماده ملتهب نماینده پوست بنزوایزوتیازولینون بوده و در هفت درصد از آنها سرطانزایی به نام فرمالدهید مشاهده شده است. جوهرهای مورد استفاده در تاتو و خالکوبی همچنین میتوانند حاوی فلزات مضری چون نیکل، کروم و کبالت باشند.

البته این به معنای این نیست که نفس خالکوبی مضر است. رنگهای مدرن و با کیفیت از نمکهای فلزات مختلف ساخته میشوند. فلزات مختلف خطرات متفاوتی به همراه دارند یعنی رنگهای خاصی هستند که مضرتر از مابقی اند. به عنوان مثال جوهر قرمز حساسیت پوستی و مسائل بیشتری برای سلامتی نسبت به جوهر مشکی دارد؛ رنگ مشکی از منابع مطمئنتری فراوری میشود. رنگ های آبی و سبز از نمکهای مس با کیفیت فراوری میشوند و بی خطرند اما رنگهای آبی حاوی فلز کبالت به هیچ عنوان این ویژگی را ندارند. رنگدانه های سفیدی که با اکسید تیتانیوم فراوری میشوند واکنشی حداقلی با سطح پوست برقرار مینمایند و در حالی که رنگهای زرد اغلب از منابعی طبیعی چون زردچوبه تهیه میشوند اما به خاطر میزان بالای مورد احتیاج این ادویه برای فراوری آن واکنش پذیری بیشتری دارد.

اگر میخواهید که خالکوبی شما حداقل خطر را برایتان به ارمغان! بیاورد هزینه کنید و خود را به دست هنرمندان خبره بسپارید. جوهر ارزان بی دلیل ارزان نیست و اگر گرفتار یک تاتوکار بی پروا شوید نیز هیچ مدرکی دال بر مضر بودن رنگهای مورد استفاده توسط او نخواهید داشت. از جستجوی طولانی مدت برای یافتن بهترین هنرمند نترسید چرا که یک خالکوبی همیشه با شما خواهد یود.

منبع: curiosity

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: برترین ها
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3242

به "جوهر خالکوبی سرطان زاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جوهر خالکوبی سرطان زاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید