سند جهش فراوری دانش بنیان تدوین گردد

به گزارش راه ساری، تازه ترین نشست کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران با حضور جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای این کمیسیون به منظور آنالیز طرح جهش فراوری که ماه گذشته به امضای 52 نفر از نمایندگان رسیده است و در جلسه علنی مجلس اعلام وصول شده، برگزار گردید.

سند جهش فراوری دانش بنیان تدوین گردد

در این نشست که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار گردید، فعالان مالی به ارائه نظرات کارشناسی خود در مورد بندهای مختلف طرح جهش فراوری، خلأها و نقاط قوت و ضعف آن پرداختند و تأکید کردند که باید سند جهش فراوری دانش بنیان با نگاه به آینده اقتصاد تدوین گردد.

در ابتدای این نشست افشین کلاهی، رئیس کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران با تأکید بر اهمیت ویژه قانون گذاری در حوزه دانش بنیان گفت: برای اولین بار است که در تاریخ قانون گذاری کشور، قانونی بعد از 10 سال بازبینی می گردد. این در شرایطی است که قوانینی با عمر بیش از 60 سال داریم و این نشانه درک درست نمایندگان مجلس از زیست بوم دانش بنیان و نوآوری است.

کلاهی به رسمیت شناختن دارایی های نامشروع و اعتبار مالیاتی به نفع رشد بخش تحقیق و توسعه در شرکت های دانش بنیان را از نکات مثبت و امیدبخش طرح جهش فراوری دانش بنیان دانست و اضافه نمود: بهتر بود نمایندگان بخش خصوصی در زمان انشای این طرح حضور داشتند ولی اکنون هم فرصت را مغتنم می دانیم و همه تلاشمان را به کار می گیریم تا نقطه نظرات بخش خصوصی در این قانون لحاظ گردد.

فرزین فردیس نایب رئیس کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران نیز به طرح مواردی از این سند پرداخت و گفت: رویکرد خودکفایی بدون توجه به الزامات ارتباط با جامعه جهانی پسندیده نیست؛ ضمن اینکه بخش خصوصی همواره به دنبال افزایش سهم در فراوری و صادرات است که باید برای آن برنامه ای در نظر گرفت.

به گفته او، تأکید بر فضای استارتاپی و شرکت های زایشی و دانشگاهی در این قانون هم مانند قانون گذشته دیده می گردد و در مقابل به شرکت های عظیم که نقش لوکوموتیوهای اقتصاد را دارند و انتظار می رود که بقیه شرکت های کوچک و متوسط را راهبری نمایند، بی توجهی شده است.

محمدعلی چمنیان دیگر نایب رئیس این کمیسیون گفت: ورود به مصادیق دانش بنیان در وظایف قانون نیست و باید نهادی مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به این مسئله ورود کند. قانون باید به طورکلی تدوین گردد و جزئیات در آینده در آیین نامه ها در نظر گرفته شوند، خصوصاً اینکه حوزه نوآوری همان طور که از نامش برمی آید در لحظه در حال تغییر و تحول است.

او اعلام کرد: حمایت خوب است ولی اگر دائمی باشد؛ در غیر این صورت همانند وضعیتی که برای صنعت خودروسازی روی داده برای بقیه صنایع هم رخ می دهد. باید حمایت ها جایی تمام تا شرکت ها روی پای خود بایستند.

تدوین قانون به نفع نیروهای انسانی فعال در حوزه شرکت های دانش بنیان از دیگر موضوعاتی بود که از سوی نایب رئیس کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران مطرح شد.

شهاب جوانمردی نایب رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری اتاق تهران نیز با تأکید بر این موضوع که اولویت ها را باید در اسناد بالادستی دید و جزئیات را به آیین نامه ها سپرد، توضیح داد: باید در تدوین قانون ابتدا برطرف موانع، تمرکز بر توسعه بازار و شتاب ده راستا را در نظر گرفت تا جهش فراوری رخ دهد. تشکل های بخش خصوصی باید با نظر کارشناسی اعضای خود برای آینده اقتصاد دانش بنیان هدف گذاری و بازار را آمایش نمایند و مجلس بر اساس آن ها قوانینی را وضع کند که منجر به تسهیل گری و شتاب ده گردد تا در 10 سال آینده تضمین نماینده حرکت سریع صنایع باشد.

او اضافه نمود: در کسب وکارهای دانش بنیان با موانع جدی روبرو هستیم چون مقوله جدیدی است مسائل عادی آن مانند مالیات و بیمه و گمرک هم شرایط ویژه ای دارد و مختص این شرکت ها باید دستورالعملی در نظر گرفت.

ضرورت همراهی بخش خصوصی در برطرف مسائل

در ادامه این نشست، مهدی طغیانی نماینده مجلس نیز با تأکید بر اینکه باید از اقتصاد مبتنی بر نفت گذر کنیم، گفت: طرح موجود به رغم نقدهایی که بر آن وارد است ولی باهدف پر کردن خلأهای قانونی و برطرف مسائل شرکت های دانش بنیان تدوین شده است و کاملاً آماده هستیم تا با مشارکت و مشاوره بخش خصوصی متخصص در این حوزه تقنین کم عیب تری از قوه مقننه را ببینیم.

طغیانی پس از شنیدن نقطه نظرات بخش خصوصی بابیان اینکه هنوز در مرحله تدوین طرح هستیم از پیشنهادها و نقطه نظرات بخش خصوصی استقبال و ابراز امیدواری کرد تا قانونی جامع ومانع در جهت رشد اقتصاد دانش بنیان با نگاه به جهش فراوری اقتصاد دانش بنیان تدوین گردد.

کالارنا: مقایسه و نقد کالاهای دیجیتالی

نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11385

به "سند جهش فراوری دانش بنیان تدوین گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند جهش فراوری دانش بنیان تدوین گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید