موسوی خطاب به لودریان: رسیدگی به جرایم اتباع ایرانی در صلاحیت قضایی محاکم ایرانی است

به گزارش راه ساری، سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به اظهارات وزیر خارجه فرانسه درباره عادلخواه با بیان اینکه رسیدگی به جرایم اتباع ایرانی صرفا در صلاحیت قضایی محاکم ایرانی است، گفت: بی احترامی به اصول حاکمیتی خود را به هیچ وجه بر نمی تابیم.

موسوی خطاب به لودریان: رسیدگی به جرایم اتباع ایرانی در صلاحیت قضایی محاکم ایرانی است

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) در واکنش به اظهارات ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه در مورد خانم فریبا عادلخواه گفت: رسیدگی به جرایم اتباع ایرانی صرفا در صلاحیت قضایی محاکم ایرانی است.

وی خاطرنشان کرد: این پرونده با رعایت مقررات در دادگاه مورد رسیدگی قرار گرفته و خانم عادلخواه از حقوق شهروندی خود برخوردار بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: رای صادره رای دادگاه بدوی است و خانم عادلخواه می تواند به وسیله مجاری قانونی نسبت به آن فرجام خواهی کند.

موسوی با تاکید بر اینکه قوه قضاییه مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از استقلال کامل برخوردار است، تسری برداشت های یک طرفه از احکام مستقل قضایی را برای روابط دو کشور غیر سازنده خواند و تاکید نمود: هر گونه لحن تهدید آمیز و مداخله جویانه باعث پیچیده تر شدن این پرونده شده و جمهوری اسلامی ایران بی احترامی به اصول حاکمیتی خود از جمله استقلال قوه قضاییه را به هیچ وجه بر نمی تابد.

به گزارش فارس، ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه دیروز (سه شنبه) ششم خرداد ماه به موضوع فریبا عادلخواه پرداخت و گفت که مشخص مجازات حبس برای این متهم توسط مسئولان قضایی ایران، روابط پاریس با تهران را دشوارتر می نماید.

وی با بیان اینکه روابط ایران و فرانسه بعد از صدور حکم محکومیت مخدوش شده، گفت: این حکم بر اساس هیچ مبنا و پایه جدی بنا نشده و انگیزه ای سیاسی داشت. پس ما قاطعانه به مسئولان ایرانی می گوییم که فریبا عادلخواه را بدون تأخیر آزاد نمایند.(اینجا بخوانید)

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران هشتم دی ماه 1398 در واکنش به بیانیه وزارت خارجه فرانسه گفته بود: بیانیه وزارت خارجه فرانسه در مورد یک تبعه ایرانی اقدامی مداخله جویانه بوده و درخواست فرانسه را فاقد مبنای حقوقی می دانیم، زیرا فرد مورد نظر (خانم عادلخواه) تبعه ایران است و به اتهام ارتکاب اعمال جاسوسی بازداشت شده است و وکیل ایشان از جزییات پرونده اطلاع داشته و پرونده وی توسط قوه قضاییه در دست آنالیز است.(جزییات بیشتر)

سخنگوی وزارت خارجه ایران مهر ماه سال گذشته 1398 نیز در واکنش به اظهارات مداخله جویانه سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در مورد عادلخواه گفته بود: تابعیت مضاعف اتباع ایرانی وفق قوانین جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته نشده و لذا خانم فریبا عادلخواه یک تبعه ایران محسوب و به عنوان یک ایرانی از تمامی حقوق شهروندی شناخته شده برای اتباع ایرانی بهره مند است.

تور پاریس: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

تور ونیز: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9522

به "موسوی خطاب به لودریان: رسیدگی به جرایم اتباع ایرانی در صلاحیت قضایی محاکم ایرانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موسوی خطاب به لودریان: رسیدگی به جرایم اتباع ایرانی در صلاحیت قضایی محاکم ایرانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید