نگاهی به دموی The Matrix Awakens؛ چشم اندازی از آینده بازی ها

به گزارش راه ساری، دموی فنی تازه آنریل انجین 5، پس از تصویری که به تازگی از آن لو رفته بود، بالاخره در مراسم گیم اواردز 2021 با نام The Matrix Awakens معرفی گردید. این دمو که هم اکنون روی کنسول های پلی استیشن 5، ایکس باکس سری اکس و اس به صورت رایگان در دسترس قرار گرفته، جاه طلبانه ترین نمایشی است که تا به امروز از موتور بازی سازی آنریل انجین 5 دیده ایم و آینده صنعت بازی های ویدیویی را نشان می دهد.

نگاهی به دموی The Matrix Awakens؛ چشم اندازی از آینده بازی ها

بخش اول؛ ویترین کاراکتر

دموی ماتریکس به 3 بخش مجزا تقسیم می گردد. بخش اول به نوعی یک ویترین کاراکتر است. اپیک با موفقیت مدل های دیجیتالی کیانو ریوز (نئو) و کری آن ماس (ترینیتی) را با ظاهر فعلی و شمایلی که در سه گانه ماتریکس داشتند، خلق نموده است. چیزی که در این صحنه های اولیه می بینیم، ترکیبی شگفت انگیز از فایل های کتابخانه این موتور و کاراکترهای رندرشده به صورت ریل تایم است. کوشش برای تشخیص تفاوت این دو، مجذوب کنندهیت های خاص خود را دارد. فناوری قابل توجه دیگری که در اینجا به کار گرفته شده، MetaHuman است. ریوز و ماس به صورت دیجیتالی اسکن شده و به صورت سفارشی ساخته شده اند، اما به سیستم های متاهیومن اضافه شده اند که بخش حرکت و انیمیشن آن ها را مدیریت می نمایند.

بخش دوم؛ تعقیب و گریز در بزرگراه

ویترین شخصیت جای خود را به یک توالی اکشن کاملا قابل بازی، البته تا حدودی خطی، می دهد که شخصیتی قابل کنترل با نام IO که با سیستم MetaHuman ساخته شده را معرفی می نماید. در این بخش، تماشا اینکه چگونه یک شخصیت کاملا مصنوعی در سیستم MetaHuman با شخصیت های نمادین اسکن شده سفارشی از لحاظ جزئیات نزدیکی دارد، در نوع خود جالب است. با پرواز نئو و رها کردن ترینیتی پشت فرمان، آنچه در ادامه اتفاق می افتد اساسا صحنه های تعقیب و گریز و تیراندازی است که با تصاویری رندرشده باکیفیت بالا ارائه می شوند. سکانس های تیراندازی در بزرگراه یادآور فیلم The Matrix Reloaded نیز هستند. خیابان ها و شهر که روی پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس رندر و نمایش داده می شوند، در سطحی از وضوح و جزئیات قرار دارند که تا به امروز نظیر آن را ندیده ایم و به کیفیت بلوری نزدیک هستند.

آنچه در این مرحله مهم است این است که در حالی که آنچه شما می بینید یک مجموعه سکانس خطی است اما در یک دنیا باز اتفاق می افتد. از طرفی در حالی که انفجارهای ماشین های مختلف ممکن است برایتان یکسان یا ساختگی به نظر برسند اما همه آن ها به صورت ریل تایم با استفاده از سیستم فیزیک اپیک گیمز با نام Chaos فراوری می شوند و حتی اگر حرکات تقریبا یکسانی داشته باشید، باز هم این انفجارها و… یکسان نخواهند بود. در این مرحله تنها چیزی که می توان گفت این است که اگر سخت افزاری سازگار دارید، حتما باید آن را امتحان کنید.

بخش سوم؛ دنیای پرجزئیات

سومین بخش، شخصیت IO را در دنیای باز قرار می دهد و به بازیکنان اجازه می دهد تا هر طور که دوست دارند در شهر پرسه بزنند و حتی وسایل نقلیه را امتحان نمایند. بعلاوه این امکان وجود دارد که دوربین بازی را تغییر دهید تا کل دنیای ارائه شده به وسیله تیم اپیک گیمز را بهتر مشاهده کنید. این شهر با استفاده از Nanite، سیستم فوق العاده ای که برای آنریل انجین توسعه داده شده، ارائه شده است که اساسا سطوح بی نهایتی از جزئیات را بدون هیچ گونه مشکلاتی مانند دیر لود شدن بافت ها نوید می دهد. فراتر از آن، برای طراحان اپیک گیمز، این دمو در پی اثبات چندین نکته است. دموهای قبلی مانند لومن تماشای به نظر می رسیدند، اما روی دنیا های ثابتی ساخته شده بودند. Matrix Awakens یک منظره شهری متراکم، مملو از ترافیک و عابران پیاده است و میزان این تراکم از نظر ماشین ها و شخصیت های غیرقابل بازی، خیره نماینده است. لازم به ذکر است که می توان جایگیری خورشید را در آسمان شهر هم تغییر داد تا تغییرات نورپردازی را مشاهده کرد.

Nanite به وسیله لومن، سیستم روشنایی دنیای ریل تایم در آنریل انجین 5، پشتیبانی می گردد و The Matrix Awakens با جزئیات بیشتر در نورپردازی و با یاری فناوری ری تریسینگ کنسول های نسل نو، لومن را به سطح نوی ارتقا می دهد. از آن جایی که این سیستم ها برای اجرا فوق العاده سنگین هستند، کمپانی اپیک گیمز به شدت به راه حل Temporal Super Resolution یا TSR خود تکیه می نماید که داده ها را از تصاویر قبلی به آن هایی که در حال حاضر رندر می شوند، منتقل می نماید تا کیفیت را بهبود بخشد. پس از سکانس های اکشن به خوبی می توان این سیستم ها را مشاهده کرد.

یکی از نکاتی که توسعه دهندگان موتور بازی سازی آنریل انجین 5 قصد داشته اند با این دمو روی آن تأکید نمایند، این واقعیت است که حتی تیم های بازی سازی کوچک و مستقل می توانند با استفاده از سیستم های این موتور، دنیا های بزرگ و واقع گرایانه ای خلق نمایند. خود شهر بر اساس مکان های دنیای واقعی است و طراحی و تنظیم شده تا از نگرانی های مربوط به حق نشر جلوگیری کند. در واقع شهر درون دمو ترکیبی از نیویورک، سانفرانسیسکو و شیکاگو است. اپیک گیمز آمارهای جالبی از این دمو روی پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس منتشر نموده که در نوع خود جالب هستند. در ادامه مجذوب کننده ترین های آن ها را برای شما آورده ایم.

  • عرض شهر درون دمو 4.138 کیلومتر و طول آن 4.968 کیلومتر است که کمی بزرگ تر از میزان مرکز شهر لس آنجلس است.
  • 260 کیلومتر جاده و 512 کیلومتر پیاده رو وجود دارد.
  • 45073 خودرو پارک شده در شهر واقع شده است که از این تعداد 38146 خودرو قابل رانندگی و تخریب هستند.
  • 17000 وسیله نقلیه در ترافیک جاده ها هستند که قابل تخریب هستند.
  • تعداد ساختمان های شهر به 7000 عدد می رسد.
  • 35000 عابر پیاده به وسیله سیستم MetaHuman شبیه سازی شده اند.

مهم است که تأکید کنیم The Matrix Awakens یک بازی نیست و هرگز تبدیل به یک بازی نمی گردد؛ حداقل تا آنجا که ما می دانیم. این یک نمایش است تا نشان دهد که سیستم های پیشرفته آنریل انجین 5 تا چه حد به زمان نمایش نزدیک هستند و یک بار برای همواره ثابت کند که این سیستم ها می توانند در موج نو بازی های سونی و مایکروسافت تا سقف 30 فریم اجرایی شوند. اگر عملکرد فنی دمو مقداری ضعیف به نظر می رسد به این علت است که کل بخش رندر شخصیت ها در ابتدا و کات سین ها با صحنه های تیراندازی و تعقیب و گریز، همگی با 24 فریم در ثانیه ارائه می شوند و بعضا ممکن است شاهد فریم 20 باشید. در این مرحله لازم به یادآوری است که دموی Matrix Awakens یک بازی کاملا بهینه نیست و در واقع، به وسیله یک تیم نسبتا کوچک ساخته شده است. همان تیمی که مسؤولیت دموهای قبلی آنریل انجین را برعهده داشته است.

Matrix Awakens یک تجربه لازم است زیرا این تصور که نسل کنونی بازی ها نمی توانند نسبت به پیشینیان خود جهش گرافیکی داشته باشند را از بین می برد. این یک منظره برای آینده بازی است و تماشا آن شگفت انگیز است. این واقعیت که سیستم Nanite به خوبی روی کنسول ها اجرا می گردد و می توان آن را با ویژگی های ری تریسینگ ترکیب کرد، بسیار چشمگیر است. لازم به ذکر است از آنجایی که شهر و در واقع شخصیت اصلی دمو یعنی IO به کمپانی برادران وارنر تعلق ندارند، بنابراین فایل های آن ها با انتشار کامل آنریل انجین 5 در بهار آینده، در دسترس قرار خواهند گرفت. بعلاوه آموزش هایی برای توسعه دهندگان در خصوص چگونگی ساخت دنیا های باز عرضه خواهد شد. جف فاریس کارگردانی فنی اپیک گیمز در این باره می گوید:

هوش مصنوعی پیشرفته

اپیک گیمز بعلاوه به سیستم هوش مصنوعی انبوه خود اشاره و افتخار می نماید. در دمو، بخشی بلافاصله بعد از سکانس های تعقیب و گریز وجود دارد که طیف وسیعی از فناوری ها را به نمایش می گذارد و در یکی از آن بخش ها می توانید عامل های هوشمندی مانند عابران پیاده و خودروها را برجسته کنید. جف فاریس در این باره اضافه نمود:

این به معنای یک جمعیت کاملا پایدار در دنیا است که در آن هر موجودی را می توان به صورت جداگانه ردیابی کرد. به طور معمول، در یک بازی سنتی دنیا باز، اگر از منطقه ای دور شوید و سپس به آن برگردید، عابران پیاده و ترافیک کاملا متفاوت خواهند بود. در اینجا این طور نیست و سیستم هوش مصنوعی انبوه اپیک گیمز متفاوت عمل می نماید. از طرفی نرخ به روز رسانی هر عامل با توجه به فاصله آن از بازیکن متفاوت خواهد بود.

Matrix Awakens عملا سه دموی مختلف در یک دمو است. در این دمو شاهد یک ویترین رندر شخصیت باورنکردنی، یک ست پیس با هیجان بالا و دستاوردی بلندپروازانه در شبیه سازی یک دنیا باز هستیم. با این حال، شاید بزرگ ترین شگفتی این باشد که همه این سیستم ها در یک موتور وجود دارند و ذاتا به هم مرتبط هستند.

The Matrix Awakens یک نمایش قابل توجه از آینده بازی ها است. در حالی که بازی های زیادی را دیده ایم که قابلیت های نو سخت افزار پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس را تحت آزمایش قرار می دهند، با این حال بیشتر آن ها بازی های میان نسلی بوده اند. قطعا در آینده شاهد رزولوشن های بالاتر، جزئیات غنی تر، نرخ فریم بهتر و زمان های بارگذاری بسیار کوتاه خواهیم بود. این دمو هم اکنون به صورت رایگان روی کنسول های پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری در دسترس است.

منبع: Eurogamer

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 25 تیر 1401 بروزرسانی: 25 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14616

به "نگاهی به دموی The Matrix Awakens؛ چشم اندازی از آینده بازی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به دموی The Matrix Awakens؛ چشم اندازی از آینده بازی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید