چرا بهبود روابط تهران و ریاض برای اسلام آباد مهم است؟

به گزارش راه ساری، معاونت آسیا اقیانوسیه سابق وزارت خارجه به آنالیز سفر اخیر عمران خان نخست وزیر پاکستان به ایران می پردازد.

چرا بهبود روابط تهران و ریاض برای اسلام آباد مهم است؟

به گزارش خبرنگاران، ابراهیم رحیم پور درباره میانجی گری نخست وزیر پاکستان و سفر اخیرش به تهران می گوید: سفر عمران خان، نخست وزیر پاکستان به تهران در شرایطی صورت گرفت که تنش در خلیج فارس بخصوص بین ایران و سعودی ممکن است به منافع پاکستان لطمه وارد کند. حالا با توجه به روابطی که این کشور با ایران و عربستان دارد، طبیعتا به خود اجازه می دهد که با همه مشکلاتی که وجود دارد از جمله طفره رفتن چندین ساله ریاض برای مذاکره، این کار را به رغم سختی خود انجام دهد. حداقل این ژست را برای مردم خود و منطقه داشته باشد که در این راستا کوشش کرد و حالا اگر این کوشش هم به نتیجه نرسد اما وظیفه ذاتی خود می داند که این کار را انجام دهد. هم اکنون در منطقه خلیج فارس بخصوص در عربستان بیش از سه میلیون پاکستانی شاغل هستند. پاکستان تلویحا در رابطه با موضوع یمن، یاری هایی هرچند پنهان و به وسیله داوطلبی ارتشی ها به سمت عربستان انجام داده است. از سویی نفت خود را بیشتر از عربستان خریداری می نماید. بنابراین طبیعی است که اقداماتی انجام دهد و به همین دلیل با اجازه یا بی اجازه عربستان به این سفر دست زده است. البته بی اجازه بیشتر نمایشی است چون اگر عربستان راضی نبود این سفر انجام نمی گرفت، خیلی راحت به عمران خان اطلاع خواهد داد که به عربستان سفر نکند.

دیپلمات اسبق وزارت خارجه در ادامه گفت: ولی در عین حال برای افکار عمومی مهم است که کشورها حرف هایی را بشنوند که به صورت علنی عنوان می نمایند و ممکن است در خفا آن حرف ها را باور نداشته باشند. حالا اینکه این سفر نتیجه بخش هست یا نه نمی توانم بگویم که این سفر باعث تنش زدایی در منطقه می گردد. ولی قاعدتا می تواند تاثیرگذار باشد. به هر حال به جای حرف های نظامی و اقداماتی که در منطقه به صورت نظامی گری دنبال می گردد، به صورت میانجیگری و صلح طلبانه پیگیری گردد، مثبت است و یاری می نماید تا کشورها به این موضوع فکر نمایند.

وی در خاتمه توضیح داد: در مورد میانجیگری به طور مثال در جنگ ایران و صدام این حرفها وجود داشت ولی در یک مقطعی بعد از هشت سال، ایران هم به دلایلی قطعنامه 598 را پذیرفت که امضا و صلح انجام گردد . لذا برخی اوقات تنش هایی مثل جنگ هشت ساله ایران و عراق و جنگ افغانستان، ویتنام و اکنون در سوریه که ممکن است به درازا بکشد . اما معنایش این نیست که ابدی خواهد بود. بنابراین عمران خان با این وضعیت به این سفر آمده و طبیعتا از ایران به سعودی می رود. مصاحبه های مقامات ایران وعربستان و حتی پاکستان، مصاحبه های عمومی و بیرونی سفر است. یک بخش دیگر آن هم صحبت هایی است که باید با رفت و برگشت معین گردد که آیا طرفین حاضر به برطرف مخاصمه یا حداقل بده بستان در برخی مسائل هستند یا خیر؟

مشروح این گفت و گو را اینجا بخوانید.

310311

واحدی: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6006

به "چرا بهبود روابط تهران و ریاض برای اسلام آباد مهم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بهبود روابط تهران و ریاض برای اسلام آباد مهم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید