کوتاهی محیط زیست در شناسایی منشاء بو

به گزارش راه ساری، همزمان با بارش باران، بوی نامطبوعی دوباره مناطق شمالی تهران را فرا گرفت.

کوتاهی محیط زیست در شناسایی منشاء بو

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، از ساعتی پیش انتشار بوی نامطبوع مناطق شمالی پایتخت را فرا گرفت همزمان با بالا رفتن رطوبت در تهران بوی نامطبوع منتشر می گردد البته محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران اعلام نمود که علت بوی نامطبوع پایتخت گوگرد بوده است.

امسال چندین بار بوی نامطبوع در تهران انتشار یافت. این در حالی است که انتشار بوی نامطبوع در تهران از زمستان سال گذشته شروع شد و هنوز محیط زیست علت بوی نامطبوع تهران را اعلام ننموده است.

بعضی معتقدند که علت بوی نامطبوع پایتخت مرکز دفن زباله در آرادکوه (جنوب تهران) است این در حالی است که در بیشتر موارد که بوی نامطبوع در تهران استشمام می گردد بیشتر در مناطق 2، 5 و 6 تهران است البته این بار در منطقه یک نیز این بو به مشام می رسد.

استانداری تهران تا به امروز چندین بار جلسه برای بوی نامطبوع تهران برگزار نموده است، اما تا به امروز به نتیجه نرسیده و هر بار دلیل این بو را متفاوت اعلام می نماید.

صدرالدین علیپور رئیس سازمان پسماند شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس، گفت: بر اساس نمودار های آلودگی هوا در روز هایی که انتشار بوی نامطبوع داشته ایم میزان گوگرد در هوای تهران بالا رفته است.

البته محمد رستگاری معاون پایش و نظارت محیط زیست هم به خبرنگار فارس گفت: انتشار بو در روز های بارانی بوده و به دلیل هوای بارانی نتوانستیم منشأ بو را پیدا کنیم.

انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در مورد انتشار بوی نامطبوع در تهران گفت: شهرداری تهران مکلف به خرید دستگاه های سنجش آلاینده های تهران شده است.

به گفته استاندار تهران، سه نوع گاز به نام های SH2، SO و آمونیاک باعث بوی نامطبوع در تهران هستند، ولی هنوز متهم اصلی معین نیست.

از سال گذشته انتشار بوی نامطبوع در تهران شروع شده است، اما هنوز محیط زیست منشأ بوی نامطبوع را معین ننموده است و هر بار تقصیر را بر گردن یک موضوع می اندازند، اما در ابتدای دی امسال مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در این باره گفت: آنچه در زمینه انتشار بوی نامطبوع تهران می دانیم این است که در زمان هایی که این بو منتشر می گردد میزان گوگرد با حجم بسیار زیادی افزایش می یابد و در تمام ایستگاه ها این موضوع وجود دارد.

البته آرش حسینی میلانی عضو شورای شهر تهران هم در مورد انتشار بوی نامطبوع گفت: با توجه به تکرار مسأله بوی نامطبوع در آذر امسال همچنان شاهد عدم واکنش سریع برای شناسایی منشأ هستیم.

بر اساس این گزارش، همچنین شهرداری تهران گزارش مفصل در مورد بوی نامطبوع پایتخت تهیه و به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کرد، در گزارش شهرداری تهران آمده است که بیشترین بوی نامطبوع در زعفرانیه، میدان آرژانتین، فاطمی، خیابان ظفر، نارمک، چهارراه ولیعصر و شیخ فضل الله و ... استشمام شده است و همچنین بر اساس اطلاعات به دست آمده جهت باد در بیشتر ایستگاه های سنجش جنوبی و یا جنوب شرقی بوده است.

البته در گزارش شهرداری تهران آمده بود در ارتباط با اینورژن و افزایش آلاینده های هوا، سرعت و جهت وزش باد و افزایش رطوبت در هوای محیط هم وجود دارد.

البته سناریو های متعددی در مورد انتشار بوی نامطبوع در سطح شهر تهران وجود دارد، بعضی معتقدند که صنایع آلاینده در جنوب تهران علت این امر هستند، اما نکته قابل توجه این است که بیشترین بو در مناطق شمالی استشمام می گردد.

ناهید خداکرمی عضو شورای شهر تهران در مورد بوی نامطبوع به خبرنگار فارس، گفت: احتمالاً پدیده های جوی یا تغییرات آب و هوایی در این زمینه تأثیرگذار است.

به گفته خداکرمی، قرار بود که سازمان محیط زیست شهرداری دستگاهی تهیه کند تا بتواند بو و مضر بودنش را معین کند.

وی ادامه داد: مواد شیمیایی و فاضلاب و دیگر عوامل می تواند علت این بو باشد.

اعضای شورای شهر تهران معتقدند که مدیریت بحران شهرداری تا به امروز در معین تکلیف علت بوی نامطبوع تهران ناتوان بوده است.

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در این باره گفت: مدیریت بحران شهرداری تهران با این همه امکانات وسیعی که دارد هنوز اقدامی درباره منشأ بو انجام نداده است.

وی در توئیتی نوشت: مدیریت بحران با این همه دفتر و دستک و امکانات وسیعی که دارد هنوز اقدامی انجام نداده است، بحران که همواره سیل و زلزله نیست و باید شهرداری به موضوع جدی تر رسیدگی کند.

بر اساس این گزارش، امسال چندین بار بوی نامطبوع در تهران منتشر شده است در سال گذشته هم یک بار بوی نامطبوع تهران را فرا گرفت، تا به امروز مسؤولین مرتبط از جمله محیط زیست علت اصلی بوی نامطبوع تهران را اعلام نکردند و هر بار همزمان با بارش باران و بالا رفتن رطوبت این بو در مناطق شمالی تهران استشمام می گردد.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7401

به "کوتاهی محیط زیست در شناسایی منشاء بو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوتاهی محیط زیست در شناسایی منشاء بو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید