آنالیز اشغال لانه جاسوسی آمریکا در دیوار سفارت، دیوار نفس

به گزارش راه ساری، به گزارش کتاب ایران ، کتاب دیوار سفارت؛ دیوار نفس که به همت گروه تحقیق مؤسسه فرهنگی هنری قدر ولایت تدوین شده است به اشغال لانه جاسوسی آمریکا از سوی دانشجویان مسلمان پیرو خط امام که از وقایع بسیار مهم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است، پرداخته است. واقعه ای که امام خمینی(ره) از آن با عنوان انقلابی عظیم تر از انقلاب اول یاد کردند. مواضع ایشان درباره آمریکا و آن حادثه، بسیار روشن و قاطع است، لقب شیطان عظیم را پس از 13 آبان 1358 به آمریکا دادند. امام خمینی(ره) نه به عنوان بهانه - که بعضی مدعی اند- بلکه به عنوان استراتژی اساسی نظام جمهوری اسلامی در مقابله با استکبار و ظلم ستیزی، از این واقعه مهم بهره گرفتند، و تا سرانجام عمر با برکت و شریفشان با شدت بر آن پای فشردند و این واقعه و یاد و جهت گیری صحیح آن را حفظ کردند. ایشان اشغال لانه جاسوسی را به عنوان سرآغاز بُعد مبارزه بین المللی با ریشه مفاسد در دنیا، عظیم شمردند.

آنالیز اشغال لانه جاسوسی آمریکا در دیوار سفارت، دیوار نفس

با وجود این بیانات و تبیین مسئله؛ این واقعه، هم از سوی آمریکایی ها که یک سوی آن قرار دارند و هم از سوی برخی عوامل اشغال نماینده لانه و برخی از جریان ها و اشخاص سیاسی، مورد تحریف و تردید قرار گرفته است.

در درون کشور برخی جریان ها از جمله لیبرال ها و ملی گرایان، همچون نهضت آزادی و بازرگان در رأس این نهضت، ابوالحسن بنی صدر و جناح جبهه ملی، به دلیل افشاگری های ارتباط آنان با سفارت و عناصر اطلاعاتی آمریکا، و ضربه خوردن به حیثیت سیاسی و ساقط شدن از قدرتشان، از ابتدا و کمی بعد از اشغال لانه، به ضدیت و مخالفت با این اقدام برخاستند. بعد ها جریان های پیوسته یا مرتبط با لیبرال ها از درون حاکمیت، به خصوص تعدادی از عناصر لانه جاسوسی که به دلایلی رویکرد جدیدی در قبال مسائل نظام از جمله ارتباط با آمریکا پیدا نموده بودند، به روایت ها و توجیهاتی از این حادثه پرداختند که یا اصل آن را زیر سؤال می برند و یا تداوم تقابل با خصلت استکباری آمریکا و لزوم مقاومت در برابر خواسته های زیاده خواهانه او را مورد خدشه قرار می داد.

شناخت چرایی اتخاذ این مواضع و بیان این نقطه نظر ها به ویژه از سوی معدود از کسانی که یک روز از دیوار سفارت آمریکا بالا رفته و مهم ترین واقعه انقلاب را رقم زده و هیمنه آمریکا را در دنیا فرو ریختند، ولی امروز دچار تردید شده و ندامت خواهی می نمایند، به ویژه برای جوانان بسیار لازم است. جلوگیری از تحریف واقعیت ها خصوصاً اتفاقات دهه شصت برای حافظه تاریخی ملت و شکست سایر توطئه های آمریکا از جمله تحریم، شناخت این حادثه و ابعاد آن و مواضع گروه پشیمان ها را الزامی می نماید.

این کتاب در چهار فصل به آنالیز موضوعات سابقه آمریکا در ایران قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا اشغال لانه جاسوسی، چگونگی اشغال لانه جاسوسی، فرایند اطلاع یابی و حمایت امام خمینی از آن، ماجرای طبس و ادامه گروگان گیری، سرنوشت دانشجویان پیرو خط امام، عوامل تغییر مواضع در برخی از این دانشجویان و تداوم انگیزه های تصرف لانه جاسوسی پشیمانی و توبه یا ایستادگی پرداخته است.

کتاب دیوار سفارت؛ دیوار نفس در 336 صفحه به همت مؤسسه فرهنگی هنری قدر ولایت منتشر شده است.

تور پاریس: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

تور ونیز: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11810

به "آنالیز اشغال لانه جاسوسی آمریکا در دیوار سفارت، دیوار نفس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز اشغال لانه جاسوسی آمریکا در دیوار سفارت، دیوار نفس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید