10 دسامبر؛ زادروز مردی که به کتابخانه ها نظم داد

به گزارش راه ساری، ملویل لوئیس دیویی در دهم دسامبر 1851 در شهرآدامز سنتر ایالت نیویورک به دنیا آمد. مدت کوتاهی معلمی کرد. در 1870 کالج امهرست وارد شد و از سال 1873 در کتابخانه کالج به عنوان کتابدار مشغول گشت کاری که بعد از فارغ شدن از تحصیلات نیز به آن ادامه داد.

10 دسامبر؛ زادروز مردی که به کتابخانه ها نظم داد

به گزارش خبرنگاران؛ در همان دوران بود که بی نظمی چیدمان کتاب ها و احتیاج به سازماندهی آنها او را به فکر ابداع سامانه ای برای جلوگیری از جابجایی های و نابسامانی کتاب ها انداخت. آنالیز او در چند کتابخانه نشان داد که نداشتن یک روش برای شماره گذاری و ترتیب چیدمان کتاب ها منجر به عدم کارآیی، اتلاف وقت و پول و دوباره کاری های مداوم می گردد.

او با در نظر دریافت عناوین و موضوعات کتاب ها، نوعی سیستم متریک دهدهی برای کتاب ها طراحی و پس از آزمایش در کتابخانه کالج امهرست، در سال 1876 به شکل کتابی در 42 صفحه با عنوان طرح رده بندی و نمایه موضوعی برای فهرست نویسی و تنظیم کتاب ها و جزوات در کتابخانه منتشر کرد. در آوریل 1876 و با رفتن دیویی به بوستون او توانست فعالیت های خود را گسترده تر کند و چند کار مهم و بنیادی در امر کتابداری از جمله تأسیس انجمن کتابداران آمریکا، دفتر امور کتابخانه ها، مجله کتابداری، استاندارد کردن لوازم و تجهیزات و روش های کتابخانه ای را صورت دهد.

در 1883 به سمت کتابدار کتابخانه کالج کلمبیا انتخاب شد و همان جا بود که در 1887 نخستین آکادمی کتابداری را تأسیس کرد و خود به تربیت دانشجویان این رشته پرداخت. اما این فعالیت ها دیری نپایید و بعضی فعالیت های دیویی، از جمله گردآوری مجموعه های پراکنده از بخش های مختلف کالج در کتابخانه مرکزی، تدوین مقررات سخت در مورد استفاده از کتابخانه و یا پذیرش دانشجویان زن در آکادمی کتابداری، باعث ایجاد مشکلاتی در روابط او و مسئولان کالج گشت و بالاخره منجر به استعفای او در 1889 گشت.

اما این واقعه ثمرات بسیار خوبی در پی داشت. دیویی به شهر آلبانی در ایالت نیویورک مهاجرت و ضمن سرپرستی کتابخانه ایالتی، آکادمی مستقل خود را تاسیس کرد. این کتابخانه با مدیریت و رهبری دیویی در 1903 به چهارمین کتابخانه بزرگ آمریکا تبدل گشت. همچنین برنامه آموزشی آکادمی او تا امروز به عنوان الگو در تدریس کتابداری استفاده می گردد. فارغ التحصیلان این آکادمی خود در شهرهای دیگر آمریکا، آکادمی هایی را بوجود آوردند و به این ترتیب سال به سال رشته کتابداری گسترش یافت. وی در سال 1905 به ناحیه لیک پلاسید رفت و بقیه عمرش را در آنجا گذراند. دیویی در 26 دسامبر 1931، بر اثر عارضه خونریزی مغزی درگذشت.

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 956

به "10 دسامبر؛ زادروز مردی که به کتابخانه ها نظم داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 دسامبر؛ زادروز مردی که به کتابخانه ها نظم داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید